malá koupelna

Trápí vás malá koupelna? Těchto 7 osvědčených tipů vám pomůže k tomu, aby vypadala větší.

Zaměřte se na bílou

Zářivě bílé dlaždice, stěny a vybavení koupelny – 100 % účinný způsob, jak zařídit, aby vaše koupelna vypadala větší. Bílá barva odráží světlo a opticky otevírá prostor, takže působí vzdušně.

Slaďte odstíny

Pokud ale kompletně bílá koupelna není pro vás, případně již máte obklady jiné barvy a nechcete se pouštět do renovace, nevadí. Hodně udělá i prosté sladění tónů. Sjednoťte odstín stěny s obklady, aby tvořil jednotnou linii. Ale nezapomínejte, že zatímco světlé odstíny prostor opticky zvětšují, tmavé jej zmenšují – pokud tedy máte tmavé obklady, použijte na zdi naopak světlé barvy.

Vyberte správné obklady

Už dávno neplatí, že malá koupelna může mít pouze malé obklady. Ano, koupelnová mozaika je krásná věc, obsahuje ale až příliš mnoho spár, které prostor vizuálně tříští a tím zmenšují. Do malé koupelny se tedy malé formáty obkladů nehodí. Pokud je přeci jen chcete použít, tak beze spár. Velké obkladové formáty naopak znamenají minimum či žádné spáry. Výsledkem je jednotná linie a vizuální sjednocení prostoru. Pokud je to možné, použijte stejné obklady pro celou místnost.

Pusťte dovnitř světlo

Světlo dělá divy. Důležité je také samotné osvětlení koupelny, neopomiňte proto umístit do koupelny pár světel, ideálně nástěnných anebo zabudovaných, aby zabíraly co nejméně místa. Především ale, pokud máte v koupelně okno, pusťte dovnitř maximum přirozeného světla. Pokud máte obavy o své soukromí, použijte na okno místo žaluzií raději bílé záclony, propouštějí více světla a zároveň poskytují dostatečné soukromí. Ideální kompromis.

Umístěte zrcadla

Zrcadla v malé koupelně jsou nezbytnost. Odrážejí světlo od okolního povrchu a tím vytvářejí dojem, že je místnost větší. Klasické zavěšení jednoho mrňavého zrcadla nad umyvadlo ale nijak extra nepomůže. Lepší je rozmístit jich po koupelně více. Nebo použít jedno velké zrcadlo přes celou stěnu. Dlouhé zrcadlo proti zdi má na odrážení světla dvojnásobný dopad a přidá koupelně hloubku.

Použijte čiré sklo pro sprchové dveře

Sklo s texturou okolo sprchy či vanového prostoru působí u malé koupelny jako vizuální bariéra, oddělující prostor na dvě samostatné části. Oproti tomu sprchové dveře s čirým sklem umožní vhled do celé místnosti bez výrazného narušení prostoru, který tak opět vypadá větší.

Volte správný nábytek

Malé prostory vyžadují důkladné zvážení toho, jaký nábytek do koupelny použijete. Poohlédněte se spíše po menších kouscích s úložným prostorem. Ideální je skříňka pod umyvadlo, která schová nevzhledný odtok a zároveň skýtá dostatek místa pro úschovu ručníků, kosmetiky či čehokoliv jiného. Pokud můžete, dejte přednost otevřenému nábytku, nejlépe plovoucímu. Opět tím docílíte optického zvětšení.

Už víte jak vyzrát na záludnosti malé koupelny, teď stačí pár tipů aplikovat a kochat se výsledkem.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu