Léto. Čas pro pěstování bylinek na zahradě, ale i doma za oknem. Jaké bylinky nyní pěstovat?

Bazalka

Bazalka je kvůli své vůni a chuti neodmyslitelnou součástí mnoha letních pokrmů. Můžete ji pěstovat přímo ze semen nebo vše urychlit a rovnou si ji zakoupit v květinářství. Na podzim je bazalka vhodná také na sušení, případně zmražení pro následnou konzumaci po zbytek roku. Přečíst více o: pěstování bazalky.

Tymián

Tymián se hodí na zahradu i do truhlíku. Stačí mu dopřát dostatek slunce, nepřehánět to se zalíváním – špatně snáší přílišnou vlhkost – a pěstování ze semínek či sazenic jde už snadno. Podle toho, jestli chcete tymián primárně jako dekoraci, nebo součást pokrmů, pak vybírejte druh, protože ne všechny druhy tymiánu jsou jedlé.

Kopr

Kopr se nejlépe pěstuje ze semen. Dopřejte mu slunné místo s dobrým odvodněním, dostatek prostoru a výsledek se brzy dostaví. Vysazujte až v průběhu léta.

Rozmarýn

Nejlepší je pěstování rozmarýnu ze sazenic a v květináčích. Prospívá jak na chladnějších, tak i teplejších a prosluněných místech.

Máta

Pěstování máty je nenáročné. Ale vzhledem k tomu, že se dokáže šířit jako plevel, je lepší zasadit ji do květináče. Umístit ji můžete prakticky kamkoliv, slunce i polostín snáší stejně dobře. I v tomto případě je lepší pěstování přímo ze sazenic.

Ideální je zejména jako součást salátů a nápojů, ale přidává se také k rybám a mořským plodům.

Oregano

Pěstování oregana je snadné, stačí dostatek světla. Výhodou je, že lístky můžete sklízet už ve chvíli, kdy se teprve tvoří, tedy prakticky okamžitě. Více na: Oregano – pěstování

Estragon

Estragon se chuťově podobá anýzu a francouzská kuchyně by bez něj nebyla tím, čím je. Ideální je pěstování ze sazenic. Snáze se pěstuje například mexický estragon. Hůře zase ten francouszký.

Petržalka

Petržalka nesmí chybět na zahradě či parapetu žádného kuchaře ani zahrádkáře. Dá se sklízet v průběhu celého roku a při jejím pěstování je třeba myslet jen na to, aby se truhlík či záhon s ní nenacházel pod vlivem přímého slunce, protože je citlivá na teplo a zejména v odpoledních hodinách tak hrozí spálení.

Lemongrass

Citronová tráva, jak už název napovídá, má citronovou příchuť. A je součástí zejména exotických pokrmů všeho druhu. Pěstování je možné na slunci i v polostínu. Nic nebrání pěstování v nádobě – v zimě má tato varianta výhodu v tom, že ji můžete přenést dovnitř. Problém ale není ani pěstování v záhonu, přes zimu listy sice zamrznou, ale na zjara opět vyrostou.

Přečtěte si také: 

Mohlo by se vám líbit:

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií