Řadíte se mezi milovníky francouzského bytového stylu? Máte rádi útulno? Jste příznivci přírody? Pak dopřejte toto kouzlo francouzského venkova i vaší kuchyni.

kuchyně ve stylu ProvenceRozhodně se stylu Provence nebojte. V současnosti je to jeden z nejoblíbenějších designerských a architektonických stylů a není vůbec těžké s ním pracovat.

Provence – to je slunce, levandule a víno. A především úžasně uvolněná atmosféra.

A jak toho dosáhnout?

Francouzský styl Provence je elegantní, moderní styl kuchyně v dekoru opotřebovaného masivního dřeva, bílých, krémových nebo našedlých tónech – ale pokud jste příznivci romantiky, použijte i barvu růžovou, světle modrou či světle zelenou. Provensálský styl kuchyně klade důraz především na přírodní materiály.

obrazek-provence-2 (1)

Nábytek má být s patinou či řádně oprýskaný. Nebo naopak tmavě hnědý. K němu patří podlahy z cihel, kamene nebo z bytelných prken, která připomínají původní materiály. Kuchyňská linka ve stylu Provence má mít své kouzlo vzhledu „zašlých dob“.

Doplňky ve stylu Provence

Styl ve vaší kuchyni dotvoří nádoby starožitného vzhledu. Smaltované, plechové, porcelánové, keramické i skleněné. A také bílé lakované proutěné nebo drátěné koše. Velkou roli hraje i textil. Jedná se o kvalitní bavlněné a lněné textilie s jednoduchými vzory, nebo o jednobarevné textilie v bílých, krémových či šedých odstínech.

Kuchyně ve stylu Provence

Použijte i starožitné, oválné rámy opět ve světlém provedení, nádobí, potřeby ke stolování a hlavně rostliny. Živá zeleň a květiny, jsou pro tento kraj typické. Nejoblíbenější a hlavní květinou tohoto stylu je především levandule, ale můžete použít i další květiny, jako je například hortenzie, břečťan, rozmarýn nebo například slunečnice.

Na co ve zkratce nezapomenout?

V kuchyni zařízené dle stylu Provence by neměly chybět:

  • kamenná či keramická dlažba položená na koso,
  • neomítnuté cihlové či kamenné zdi,
  • nábytek s patinou (může být i volně stojící),
  • široký sporák, imitace krbu,
  • použití keramiky, porcelánu, proutí a textilu,
  • bylinky, police na víno, závěsný drátěný program.

Pro inspiraci kuchyní ve stylu Provence se podívejte do galerie.

Mohlo by se vám líbit:

Jak na výběr střešní krytiny?

Každý hrad si zaslouží oplocení. I ten váš!

Máte v plánu rekonstrukci? A její financování vyřešené máte?

5 tipů na pěknou přírodní dlažbu na vaši zahradu

Efektivní výběr sedací soupravy ve 3 krocích

Máte doma stará okna? Vyměňte je za nová plastová!