Zbožňujete lahodnou chuť borůvek a chcete si je dopřát i bez návštěvy lesa nebo obchodu? Pusťte se dopěstování kanadských borůvek, jsou větší a ještě lepší.

 Obsah: Sazenice • Pěstování • Řez • Odrůdy

Kanadské borůvky – sazenice a pěstování

Nejdůležitějším faktorem při pěstování borůvek je pH půdy. Borůvkám nejvíce vyhovuje pH 3,2 – 4,2. Při této hodnotě rostliny pěkně rostou a dosahují pravidelné sklizně. Pro množení kanadských borůvek je ideální lehká půda s vysokým podílem organické hmoty, která přirozeně vytváří kyselé prostředí.

Pro dosažení většího efektu kyselého prostředí se může jáma vystlat fólií, která chrání substrát před vlivy z okolní půdy, nebo se do země zapustí betonová skruž, kterou vyplníme připraveným substrátem. Potřeba na 1 keř je minimálně 20l zeminy. Doporučuje se čistá vrchovištní rašelina, která je přirozeným prostředím pro borůvky.

Jak pěstovat kanadské borůvky

Pěstovat borůvky není tak složité, jak by se mohlo někomu zdát. Ovšem je nutné rostlině připravit vhodné podmínky. Budete-li borůvku pěstovat na zahradě, připravte na zasazení kruhovou jámu o velikosti 0,5 x 0,5 x 0,5 m, jámu obložte fólií, do které udělejte několik malých dírek.

Takto připravenou jámu zasypte rašelinou, s přidáním kvalitního kompostu nebo hnoje. Pak jen borůvku pečlivě zalít. První dva roky není nutné borůvky hnojit. Borůvky se dají za stejných podmínek jako na zahradě pěstovat i v nádobě na balkoně či na terase.

Řez kanadské borůvky

Hned po vysazení borůvek nezapomeňte na výchovný řez. První dva roky ponechte na rostlině jen nejsilnější, vzpřímeně rostoucí výhonky a ostatní odřízněte při zemi.
• Nejprve odstraníte poškozené části
• Poté odstraníme tenké rozvětvené výhonky
• Řezem odstraníme i křižující se části výhonků uvnitř keře. Pak seřízněte u země všechny nevyzrálé a slabé jednoleté výhony vysoké do 50 cm

Odrůdy kanadských borůvek

Mezi odrůdy borůvky s nadměrnou násadou plodů patří hlavně ‚Bluecrop‘, ‚BlueRay‘, ‚Berkeley‘, ‚Goldtraube‘ a ‚Patriot‘, kterým musíte téměř každý rok odstranit i část rodivého dřeva, čili části výhonků s květními pupeny.

U odrůd se slabou až průměrnou rodivosti, jako jsou ‚Nelson‘, ‚Sierra‘, ‚Spartan‘, ‚Sunrise‘, ponechte co nejvíce rodivé výhonků. Středně pozdní a pozdní odrůdy – HERBERT, Rubel, CHANDLER, LEGACY a další.

Středně rané odrůdy – SUNRISE, MEADER, SIERRA, Bluejay, TORO a další. Velmi rané a rané odrůdy – Chanticleer, EARLIBLUE, HANNAH‘ S CHOICE, DUKE, GOLDTRAUBE, SPARTAN, COLLINS a další.

Související:

 

Mohlo by se vám líbit:

Moderní ploty z betonu

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií