Na trhu s klimatizacemi se nachází několik základních typů dle způsobu jejich instalace, vzhledu nebo prostor, pro které jsou určené. Rychlý přehled, kam se která hodí, připravili odborníci na klimatizace z TRAMONTA KLIMA.

Klimatizace do bytových prostor

V bytových prostorech se nejčastěji setkáme s nástěnnými jednotkami. Ty jsou na první pohled viditelné a liší se především rozměry, designem, funkcemi, výkony a hlučností. Ukotvené jsou na stěně ve vzdálenosti 5 – 10 cm od stropu. S venkovní jednotkou jsou propojené měděným potrubím a komunikačním kabelem. Na jejich výparníku kondenzuje vzdušná vlhkost, která je v podobě kondenzátu odváděna z jednotky pryč, a to samospádem nebo kondenzačními čerpadly.

Nejluxusnějím typem klimatizací v bytových prostorech a domech jsou mezistropní jednotky. Tyto jednotky jsou díky svému umístění nad podhledy “neviditelné”. Jediné, co z těchto klimatizací uvidíte, jsou větrací mřížky pro přívod a odvod vzduchu. Tyto mřížky je možné pořídit ve spoustě provedeních. Stejně jako nástěnné klimatizace, i mezistropní jednotky jsou s venkovní jednotkou propojené měděným potrubím a komunikačním kabelem. Kondenzační čerpadlo bývá součástí jednotky, a tak je možné kondenzát z vnitřní jednotky odvádět velice jednoduše.

Klimatizace do kancelářských prostor

Kancelářské prostory často nevyžadují přehršle funkcí ani jednotky s nejlepším designem. Stejně jako u bytových prostor, i zde se můžeme setkat s nástěnnými jednotkami. Nevýhodnou nástěnných jednotek v těchto prostorech může být foukání vzduchu na osoby v místnosti. Ačkoliv je možné u většiny jednotek nastavit vertikální i horizontální proudění vzduchu, dost často je těžké najít vyhovující řešení.

Vhodnou alternativou mohou být kazetové jednotky. Tyto jednotky jsou zakomponované v rastru podhledu a umožňují individuální nastavení žaluzií. Proudění vzduchu tak není jednostranné, ale rovnoměrné. Místnost je ochlazena rychleji, čímž dojde k utlumení výkonu jednotky a zajištění vyššího komfortu. S těmito jednotkami se můžete setkat nejen v kancelářských prostorech, ale i v obchodech a domácnostech.

Klimatizace v hotelových pokojích

V hotelových pokojích se často setkáte s nástěnnými jednotkami. Své uplatnění najdou ale i parapetní jednotky. Tyto jednotky připomínají svým vzhledem klasický radiátor a v chladných měsících tak mohou zastávat funkci vytápění.

Dle typu a výkonu klimatizace je možné jednu venkovní jednotku osadit až pěti vnitřními jednotkami. To je výhodné zejména kvůli úspoře prostor, materiálu i menší náročnosti na instalaci. Další zajímavé informace na toto téma najdete v článku na portále Nejremeslici.cz.

Mohlo by se vám líbit:

Trojsklo a jeho izolační vlastnosti

Moravskoslezský kraj: Místo, kde najdete bydlení

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Podrobné informace

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel

Jak vybrat vinylovou podlahu?

Jaké tepelné čerpadlo se vyplatí pořídit do novostavby a staršího domu?