Vytrvalá rostlina, která upoutá pohled a strhne na sebe pozornost. Juka vláknitá se stala oblíbenou dekorací mnoha zahrádek a skalek. Kamkoliv juku vysadíte, získáte velmi exotický a efektní dojem. Přečtěte si pár základních informací o juce a jejím pěstování.

Obsah: Původ jukyVzhled • Kam zasadit • Juka v zimě • Množení

Původem z Ameriky

Rod rostlin juka pochází z oblasti Střední Ameriky a Mexika. Ve své domovině některé rostliny dorůstají až několika metrů a připomínají palmy. Konkrétně druh juky vláknité se stal velmi rychle oblíbenou okrasnou rostlinou v České republice.

Exotická krasavice na zahrádce

Svými ostrými čepelovitými listy tvořícími kompaktní růžici se juka jednoznačně odliší od ostatních rostlin. Jedná se o opravdu dominantní druh a v dospělosti může dosáhnout výšky až 75cm a její šířka se pohybuje okolo 1 metru. Na první pohled je patrné, že se nejedná o klasickou českou rostlinu. Díky tomu, že je stále zelená, slouží jako dekorace i v zimních obdobích.

 

Rozhodně nejhezčí je juka v období květu, kdy z růžice listů vyrazí silné a až 2 m vysoké stonky nesoucí velké bíle až krémově zbarvené květy. Dostatečně velká a silná juka začíná kvést přibližně v druhé polovině června a kvete až do konce července.

 

Kam jí zasadit?

Juka nejvíce vynikne na otevřeném prostranství, kde naplno vyzní její mohutnost a majestátnost. Zasadit se dá ale i do skupiny dvou nebo tří rostlin. Pro umocnění exotického a pouštního vzhledu se hodí juku obsypat štěrkem, nebo ozdobit její okolí kameny.

Aby nedošlo k uhnívání, potřebuje dostatečně propustnou půdu s drenáží. Při výběru stanoviště dbejte i na dostatečný sluneční svit, bez kterého nevykvete.

Ochrana na zimu

Juka nepotřebuje žádnou speciální ochranu před mrazem a mrazy v našich podmínkách snáší bez problémů. Problém ale může nastat, pokud roste na vlhkém stanovišti, kde je rostlina značně náchylnější k úhynu.

 

Nákup a množení juky

V nabídce hobby marketů a zahradnictví je k dostání několik různých variet juky. Liší se v drobných odchylkách ve velikosti, nebo zbarvení. Po zakoupení můžeme juku sázet během celého vegetačního období.

Juka se rozmnožuje pomocí postranních odnoží. Množení provádíme na jaře, kdy mateční rostlinu opatrně nadzvedneme a oddělíme odnože, které by měli mít dostatečný kořenový systém.
Pozor na choroby

Jako rostlina milující slunná a sušší stanoviště se na juce ve vlhkém prostředí mohou objevit listové skvrny způsobené houbami. Takto postižené listy je nutné neprodleně odstranit, aby nedošlo k šíření choroby.

Mohlo by se vám líbit:

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?