Vytrvalá rostlina, která upoutá pohled a strhne na sebe pozornost. Juka vláknitá se stala oblíbenou dekorací mnoha zahrádek a skalek. Kamkoliv juku vysadíte, získáte velmi exotický a efektní dojem. Přečtěte si pár základních informací o juce a jejím pěstování.

Obsah: Původ jukyVzhled • Kam zasadit • Juka v zimě • Množení

Původem z Ameriky

Rod rostlin juka pochází z oblasti Střední Ameriky a Mexika. Ve své domovině některé rostliny dorůstají až několika metrů a připomínají palmy. Konkrétně druh juky vláknité se stal velmi rychle oblíbenou okrasnou rostlinou v České republice.

Exotická krasavice na zahrádce

Svými ostrými čepelovitými listy tvořícími kompaktní růžici se juka jednoznačně odliší od ostatních rostlin. Jedná se o opravdu dominantní druh a v dospělosti může dosáhnout výšky až 75cm a její šířka se pohybuje okolo 1 metru. Na první pohled je patrné, že se nejedná o klasickou českou rostlinu. Díky tomu, že je stále zelená, slouží jako dekorace i v zimních obdobích.

 

Rozhodně nejhezčí je juka v období květu, kdy z růžice listů vyrazí silné a až 2 m vysoké stonky nesoucí velké bíle až krémově zbarvené květy. Dostatečně velká a silná juka začíná kvést přibližně v druhé polovině června a kvete až do konce července.

 

Kam jí zasadit?

Juka nejvíce vynikne na otevřeném prostranství, kde naplno vyzní její mohutnost a majestátnost. Zasadit se dá ale i do skupiny dvou nebo tří rostlin. Pro umocnění exotického a pouštního vzhledu se hodí juku obsypat štěrkem, nebo ozdobit její okolí kameny.

Aby nedošlo k uhnívání, potřebuje dostatečně propustnou půdu s drenáží. Při výběru stanoviště dbejte i na dostatečný sluneční svit, bez kterého nevykvete.

Ochrana na zimu

Juka nepotřebuje žádnou speciální ochranu před mrazem a mrazy v našich podmínkách snáší bez problémů. Problém ale může nastat, pokud roste na vlhkém stanovišti, kde je rostlina značně náchylnější k úhynu.

 

Nákup a množení juky

V nabídce hobby marketů a zahradnictví je k dostání několik různých variet juky. Liší se v drobných odchylkách ve velikosti, nebo zbarvení. Po zakoupení můžeme juku sázet během celého vegetačního období.

Juka se rozmnožuje pomocí postranních odnoží. Množení provádíme na jaře, kdy mateční rostlinu opatrně nadzvedneme a oddělíme odnože, které by měli mít dostatečný kořenový systém.
Pozor na choroby

Jako rostlina milující slunná a sušší stanoviště se na juce ve vlhkém prostředí mohou objevit listové skvrny způsobené houbami. Takto postižené listy je nutné neprodleně odstranit, aby nedošlo k šíření choroby.

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě