Stavíte dům a nevíte, po jakém typu vytápění sáhnout, abyste každý rok neplakali nad složenkou? Nebo máte starší dům a přemýšlíte, za jaké vytápění vyměnit toho starého žrouta peněz? Sepsali jsme pro vás výhody a nevýhody dvou nejúspornějších a zároveň nejoblíbenějších typů vytápění vůbec.

Proč se tepelné čerpadlo vyplatí?

Tepelné čerpadlo získává až 75 % energie na vytápění domu ze vzduchu, země nebo vody a spotřebovává jen 25 % elektřiny na přesun a přeměnu energie na teplo. A protože je energie z okolního prostředí zdarma, i celková suma za vytápění je daleko nižší než u topení elektrokotlem, plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva. 

Mezi dva nejoblíbenější typy tepelných čerpadel patří:

  • tepelné čerpadlo země–voda – je ideální řešení vytápění do novostaveb a domů s velkým pozemkem,
  • tepelné čerpadlo vzduch–voda – využívá se zejména při rekonstrukci vytápění u starších domů nebo domů s menším pozemkem.

Tepelné čerpadlo do novostavby

Pokud stavíte dům a máte na pozemku cca 400–500 m2 místa, kam do budoucna neplánujete sázet stromy ani zde budovat příjezdovou cestu, je ideální čas na instalaci systému země–voda s plošnými kolektory. Země totiž udržuje stálou teplotu. A to jak v zimě, tak v létě. Proto je tepelné čerpadlo země–voda nejúčinnější, a tím pádem nejlevnější na provoz. Hodí se i ke starším domům při rekonstrukci vytápění. V tomto případě počítejte se zásahem do zahrady.

Tepelné čerpadlo země-voda je oproti systému vzduch-voda:

–       + Účinnější

–       + Levnější na provoz

–       + Déle vydrží

–       – Dražší

Tepelné čerpadlo do staršího domu

Zahoďte lopatu či sekyrku a vyměňte váš starý kotel na tuhá paliva za bezpracné, čisté a levnější vytápění tepelným čerpadlem. Majitelé starších domů častěji volí tepelné čerpadlo vzduch–voda. Je vhodné zejména pro menší pozemky nebo k domům se zařízenými zahradami, do kterých majitelé nechtějí zasahovat.

Tepelné čerpadlo vzduch–voda je oproti systému země–voda:

–       + Levnější

–       – Méně účinné

–       – Dražší na provoz

–       – Venkovní varianta má kratší životnost

Ať už vyberete variantu zemního nebo vzduchového tepelného čerpadla, v každém případě ušetříte. Oproti vytápění elektřinou, plynem nebo tuhými palivy dokonce až 20 000 Kč ročně. A protože každý dům má jiné nároky na vytápění, vyzkoušejte online průvodce výběrem tepelného čerpadla od alpha innotec. Do 2 minut vám poradí, které tepelné čerpadlo je pro váš dům perfektní.

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu