Domácí pracovna je ideální místností nejen pro lidi, kteří pracují z domova, ale pro každého, kdo hledá oddělený prostor, kde najde dostatek klidu pro práci a zrod tvůrčích nápadů. Na rozdíl od ostatních místností, v pracovně není místo pro zbytečné dekorace a předměty, který by dokázaly rozptylovat od práce. Dokonce i tato praktická místnost by měla splňovat jistá kritéria a pokud plánujete vybudování nebo rekonstrukci pracovny, jistě se vám bude hodit několik našich tipů.

Každou pracovnu je potřeba rozdělit na zóny. Rozdělení je rozdílné podle typu a velikosti pracovny. Pokud jste si pro pracovnu vymezili jen drobnou místnost, vaše možnosti jsou značně omezené. Hlavní zónou je vždy pracovní prostor, který se skládá ze stolu a židle. V pracovně by mělo být vždy alespoň jedno okno, aby do ní proudilo denní světlo. V pracovně budete mít pravděpodobně počítač, snažte se monitor umístit tak, aby vám do něj nesvítilo venkovní světlo. Pokud se tato možnost nenabízí vystačíte si s roletami.

Druhou důležitou zónou jsou úložné prostory, snažte se je situovat na jedno místo, abyste vše měli pohromadě a na dosah ruky. Jestliže máte velkou pracovnu, vytvoře tam i třetí zónu, která může sloužit jako místo pro drobný odpočinek, či jako odkládací plocha pro kávovar, tiskárnu a jiné vybavení.

Výběr nábytku

V pracovně se vždy držte pravidla, že v jednoduchosti je krása a nábytek do domácí pracovny tomu přizpůsobte. Velmi oblíbenou volbou je masivní nábytek, který dokáže dodat pocit důležitosti, ale není podmínkou. Tou by měla být snadná dostupnost a jednoduché tvary. Pokud je cílem moderní pracovna, můžete zvolit i netradiční materiály nábytku. Nepořizujte si nábytek pro vyplnění prostoru, například zbytečný stolek s vázou nebo úložné prostory na věci nepracovního charakteru.

Barvy

V pracovně se vyhněte teplým barvám, dejte přednost bílé barvě nebo studeným barvám, které vás budou udržovat v pozornosti. Skvělým řešením je zelená barva, která dokáže povzbudit i uklidnit. Mezi nábytkem a barvou stěn se snažte vytvořit kontrast, který kancelář zvýrazní.

Osvětlení

V pracovně je ideální volbou centrální osvětlení, které je doplněné stolní lampičkou. Pro osvětlení volte zejména zářivky a přisazená svítidla. Pokud je potřeba osvětlit více zón, zvolte bodová svítidla.

Když není místnost pro pracovnu

Ne každý má tak velký interiér, aby měl samostatnou místnost pro pracovnu a tak se namísto pracovny často vybuduje jen pracovní koutek. V takovém případě je pro pracovní kout potřeba vybrat místnost, kde se nachází nejméně lidí, aby byl zajištěn klid pro práci. Z hlediska malého prostoru se pracovna příliš nebuduje v jídelně nebo ložnici. Ideálním místem je obývací pokoj a pokud je potřeba vytvořit improvizované soukromí, lze ho vyřešit například dělící stěnou. Namísto velkého stolu lze pořídit rohový stůl bez šuplíků a jako úložný prostor využít nábytek kolem. Nedostatek úložného prostoru lze vyřešit i praktickými policemi.

 

Mohlo by se vám líbit:

Zbavte se vlhkých zdí! Škodí vám i samotnému domu!

Koberec? Klasika, která neomrzí!

Vyplatí se vám domácí infrasauna?

Okna pro pasivní domy

Záclony jsou trendy – jaké si vyberete?

Kam se hodí která klimatizace?