Domácí pracovna je ideální místností nejen pro lidi, kteří pracují z domova, ale pro každého, kdo hledá oddělený prostor, kde najde dostatek klidu pro práci a zrod tvůrčích nápadů. Na rozdíl od ostatních místností, v pracovně není místo pro zbytečné dekorace a předměty, který by dokázaly rozptylovat od práce. Dokonce i tato praktická místnost by měla splňovat jistá kritéria a pokud plánujete vybudování nebo rekonstrukci pracovny, jistě se vám bude hodit několik našich tipů.

Každou pracovnu je potřeba rozdělit na zóny. Rozdělení je rozdílné podle typu a velikosti pracovny. Pokud jste si pro pracovnu vymezili jen drobnou místnost, vaše možnosti jsou značně omezené. Hlavní zónou je vždy pracovní prostor, který se skládá ze stolu a židle. V pracovně by mělo být vždy alespoň jedno okno, aby do ní proudilo denní světlo. V pracovně budete mít pravděpodobně počítač, snažte se monitor umístit tak, aby vám do něj nesvítilo venkovní světlo. Pokud se tato možnost nenabízí vystačíte si s roletami.

Druhou důležitou zónou jsou úložné prostory, snažte se je situovat na jedno místo, abyste vše měli pohromadě a na dosah ruky. Jestliže máte velkou pracovnu, vytvoře tam i třetí zónu, která může sloužit jako místo pro drobný odpočinek, či jako odkládací plocha pro kávovar, tiskárnu a jiné vybavení.

Výběr nábytku

V pracovně se vždy držte pravidla, že v jednoduchosti je krása a nábytek do domácí pracovny tomu přizpůsobte. Velmi oblíbenou volbou je masivní nábytek, který dokáže dodat pocit důležitosti, ale není podmínkou. Tou by měla být snadná dostupnost a jednoduché tvary. Pokud je cílem moderní pracovna, můžete zvolit i netradiční materiály nábytku. Nepořizujte si nábytek pro vyplnění prostoru, například zbytečný stolek s vázou nebo úložné prostory na věci nepracovního charakteru.

Barvy

V pracovně se vyhněte teplým barvám, dejte přednost bílé barvě nebo studeným barvám, které vás budou udržovat v pozornosti. Skvělým řešením je zelená barva, která dokáže povzbudit i uklidnit. Mezi nábytkem a barvou stěn se snažte vytvořit kontrast, který kancelář zvýrazní.

Osvětlení

V pracovně je ideální volbou centrální osvětlení, které je doplněné stolní lampičkou. Pro osvětlení volte zejména zářivky a přisazená svítidla. Pokud je potřeba osvětlit více zón, zvolte bodová svítidla.

Když není místnost pro pracovnu

Ne každý má tak velký interiér, aby měl samostatnou místnost pro pracovnu a tak se namísto pracovny často vybuduje jen pracovní koutek. V takovém případě je pro pracovní kout potřeba vybrat místnost, kde se nachází nejméně lidí, aby byl zajištěn klid pro práci. Z hlediska malého prostoru se pracovna příliš nebuduje v jídelně nebo ložnici. Ideálním místem je obývací pokoj a pokud je potřeba vytvořit improvizované soukromí, lze ho vyřešit například dělící stěnou. Namísto velkého stolu lze pořídit rohový stůl bez šuplíků a jako úložný prostor využít nábytek kolem. Nedostatek úložného prostoru lze vyřešit i praktickými policemi.

 

Mohlo by se vám líbit:

Dům plný splněných vánočních přání

Špatně spíte? Na vině může být nevhodná matrace

Máte ve své provozovně kvalitní dílenský nábytek?

Sháníte halu? Nechte si ji postavit. Na klíč!

Vyberte si ty pravé vchodové dveře do bytu i domu

Jak odstranit skvrny od čokolády a kakaa bez drahého čisticího přípravku