Obývák je místem odpočinku a setkávání se s rodinou a přáteli. O tom, zda se budete v místnosti cítit příjemně, nerozhoduje jen vzhled a samotný design obývacího pokoje, ale i funkční uspořádání a kvalitní nábytek.

 

Než se vrhnete na objednávku nábytku, zamyslete se nejprve nad tím, jak plánujete obývací pokoj využívat. Pokud obývací pokoj bude plnit jen funkci odpočinkovou a budete pouze relaxovat u televize, potřebujete hodně prostoru na TV přijímač a příslušenství. Jste-li vášnivý čtenář a vlastníte spoustu knih, musíte pamatovat na jejich uskladnění, pokud jste majiteli menšího bytu a nikde jinde nemůžete své knihy umístit.

Jak zařídit obývací pokoj?

Ať už se jedná o velký nebo malý obývací pokoj, vždy se dá zařídit útulně a stylově s ohledem i na speciální zájmy a koníčky, například aerobik. Pokud rádi cvičíte u televize, v tomto případě tato aktivita bude vyžadovat zvláštní prostor. Přicházejí na řadu další otázky:

Budete přijímat hodně návštěv, nebo vůbec? Jste cestovatel a rád vystavujete upomínkové předměty? Nebo jste sběratel všeho možného a toužíte ty pěkné věcičky vystavovat v obýváku? Poslouží pokoj příležitostně pro ubytování hostů a neobejdete se bez rozkládacího lůžka? Musí místnost zároveň poskytnout prostor pro jídelní kout?

Jak tedy zařídit obývák, abychom se v něm cítili příjemně?

Samozřejmě, že při zařizování vycházíme z toho, co již v daném obýváku máme, případně co si plánujeme ponechat z předchozího bydlení a co chystáme přiobjednat. Dalším pravidlem je, že se snažíme prostor využít co nejlépe. Různé výklenky bývají vhodné jako úložný prostor na knížky, pro domácí kino a podobně. Při omezeném rozpočtu, byste měli mít jasno, zda se spokojíte se starším nábytkem nebo trváte na nových věcech. V prvním případě se zkuste porozhlédnout po tom, co nabízejí bazary s použitým zbožím.

Nábytek do obývacího pokoje

Zájemci o modernu se zajisté radují, že je dávno pryč minulé století, kdy české domácnosti plnily obří obývací stěny v jednom stylu. Nešlo o design, ale o to, aby se měl, kde naskládat porcelán a ložní prádlo. Navíc se obývací pokoj využíval hlavně v neděli, co si současná domácnost asi neumí ani představit. Nyní se při výběru nábytku do obývacího pokoje preferuje variabilita, jednoduchost, vzdušnost – uživatelé touží po obývací sestavě, která působí odlehčeným dojmem. Úložné prostory řeší vestavěné skříně vyrobené na míru, které se umísťují do předsíně nebo do ložnice.

Osvětlení do obývacího pokoje

Na celkové osvětlení pokoje je nejvhodnější měkké a dobře rozptýlené světlo. Běžným zdrojem smíšeného osvětlení jsou klasické a svíčkové žárovky, kterým konkurují LED žárovky a jsou umístěné ve stropních nebo nástěnných svítidlech se stínítky zabezpečujícími dostatečný rozptyl světla. Pokud svítidlo nemá odpovídající stínítko, používají se kulaté nebo svíčkové žárovky v mléčném provedení.

Podobné: Návrhy obývacích pokojů / Jak vybrat: Konferenční stolek do obýváku

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody

3 tipy, jak si poradit s výběrem cihel pro stavbu

Zateplení domu se vyplatí po finanční i praktické stránce

Opravdu nenáročný bazén? Jeden bychom pro vás měli!

Plovoucí podlahy se hodí do každého interiéru

Moderní nábytek do obývacího pokoje