Jak vymalovat obývací pokoj tak, aby působil harmonicky, svěže a moderně? Vyberte správnou barvu.

Obsah:  zhodnocení současného stavu | Inspirace | Výběr barvy a barevné trendy | Kdy se hodí tapeta

To, že barvy působí na naši psychiku a utvářejí nám náladu, je všeobecně známo. Podle toho si také volíme oblečení, nábytek, a mnoho dalšího. Jenže jaká je ideální barva pro obývací pokoj?

Zhodnocení současného stavu

Především je důležité zhodnotit váš obývací pokoj. Je nutné promyslet jeho velikost, prostor, nábytek, a běžné denní světlo.

Do malých obývacích pokojů volíme světlé odstíny, které prostor opticky zvětšují. Pro ještě větší efekt velkého prostoru je možnost pořízení nábytku na míru, zavěšení televize a nábytku na zeď. V případě prostorného obýváku zútulníte místnost tmavším odstínem barvy.

Výmalbu obývacího pokoje musíte přizpůsobit svému nábytku. V případě, že uvažujete nad kompletní rekonstrukcí pokoje, je pouze a jedině na vás, jakou barvu si zvolíte, a tomu se později v obchodě s nábytkem přizpůsobíte. Pokud se ale nechcete vzdát svých skříní po babičce a obývacích stěn ze svatby, je nutné je zhodnotit a tomu přizpůsobit odstín barvy, kterou chcete vymalovat zdi.

Barvy do obývacího pokoje inspirace:

Pokoj s vysokým stropem můžete opticky snížit tmavší barvou, moc dlouhou místnost naopak zkrátíte vymalováním protilehlých, kratších zdí.

Dále je nutné zjistit, kolik denního světla vám do obývacího pokoje proudí. V případě, že vám do obýváku celý den svítí sluníčko, určitě se nerozhodujte pro světlé barvy jako je žlutá, či oranžová. V takových situacích sáhněte spíše po sytějších odstínech zelené, béžové, nebo kombinaci bílé a červené. V opačném případě ale volte právě žlutou a oranžovou.

Moderní barvy v obývacím pokoji – jakou vybrat?

Už jsme zhodnotili prostor, denní světlo i nábytek, kdy přejdeme k výběru barev? Právě teď. Držte se zásady, že v jednoduchosti je krása a příliš neexperimentujte. Ideálně kombinujte maximálně dvě barvy, kdy jedna je dominantní a druhá ji pouze doplňuje. Nic nezkazíte ani v případě jednobarevné místnosti.

Drtivá většina lidí má své obývací pokoje vymalovány v odstínech žluté, červené, oranžové, zelené, či neutrální bílé. Proč to tak je? Jelikož dodávají energii, pocit radosti a štěstí. A o to nám přeci jde, že?

Oranžová

Podporuje komunikaci a dobrou náladu, ovšem v poslední době se setkáváme i s názorem, že obyčejná oranžová barva je fádní, nudná a příliš často používaná. Je tedy vhodné použít některý z jejích odstínů, a to například lososovou, okrovou, žlutooranžovou, a další.

Žlutá

Nejenže prostor prosvětlí a zvětší, dokonce zlepšuje náladu, podporuje paměť, dodává energii a zvyšuje aktivitu. Světlejší žlutá pokoj zvětšuje, tmavě žlutá naopak zútulňuje.

Zelená

Zelený obývací pokoj je v módě dlouhodobě. Zelená patří mezi teplé a svěží odstíny, prosvítí tmavé pokoje bez denního světla. Skvěle k ní doplníte nábytek ať už světlé, či černé barvy. Odstín pistáciové a mátově zelené vyžaduje umístění v teplejší místnosti a tmavě hnědý nábytek. Světlounký odstín zelený použijte ve variantě chladnějšího pokoje. Trávově zelená je rovněž barva jara, naděje, regenerace, jistoty a mládí.

Citronově žlutá

Kombinace žluté a zelené. Tento odstín spojuje významy a vlastnosti obou barev a tak rovněž rozsvěcuje pokoj, podporuje aktivitu, a zároveň jako bonus přináší klid, pohodu a teplo. Uklidňuje přetažené nervy a opticky místnost zvětšuje a zútulňuje.

Posledním trendem je fialový obývací pokoj. Je to barva harmonie a klidu, stejně jako její odstíny světle růžové a lila. Ty však nejsou tak syté a proto jsou vhodné i do menších místností.

Nic se ovšem nestane, když zůstanete při bílé barvě. Pokud však nechcete celý pokoj bílý, můžete se rozhodnout alespoň pro jednu stěnu. Bílá je stále neutrální barva, které dokonce zvyšuje účinky některých ostatních barev. Opticky zvětšuje prostor a přináší do místnosti více světla. Dejte si ale pozor na šedou, či dokonce černou. Šedá barva nepodporuje tolik energie a nestimuluje radost a mozkovou aktivitu, nenabudí nás tolik, jako jiné, veselejší barvy. Černá dokonce připomíná tmu, která nám rozhodně nedá energii k přátelskému hovoru, a relaxaci v její přítomnosti si rozhodně tolik neužijete. Černou barvu tedy volte pouze v případě doplňků a nábytku.

Univerzální řešení

Pokud se ale stále nemůžete rozhodnout pro správnou barvu, je pro vás ideálním řešením tapeta. Tu můžete použít klidně i jen na jednu, nebo dvě zdi, přičemž ty další zůstanou bílé. Hodí se taktéž za televizní obrazovku, proluky v obývací stěně, za pohovku, nebo výklenek ve zdi.

Setkáte se s nejrůznějším množstvím druhů tapet, kdy si můžete vybrat mezi variacemi barev, tvarů, potisků, ale i materiálů tapet, což je originální už samo o sobě a hravě připoutá pozornost. Tapetou rovněž nic nezkazíte i v případě již vymalovaného pokoje, kdy můžete oživit holou zeď bez nábytku, nebo prostor nad sedačkou.

Související:

Foto: jinkazamah, Mazzali, Cellia Reed, Emilia May, náhledové – pixabay

Mohlo by se vám líbit:

PRŮVODCE: Nakupujte nábytek on-line bez obav. Víme, jak na to…

5 geniálně jednoduchých tipů, jak zadarmo zkrášlit ložnici

Vyberte ten nejlepší nábytek do pokojíčku, který bude vyhovovat dětem i vám

PŘED NÁKUPEM: Vybíráme perfektní TV stolek

8 užitečných rad, které oceníte při stěhování

Jak vyčistit matraci: A odstranit skvrny a zápach