Plánujete zvelebení vaší koupelny? Poradíme vám, jak ji vymalovat, aby byla po všech stránkách dokonalá, i praktická.

Koupelna je místem osobní hygieny každého z nás. Jelikož je součástí domů nebo bytů, měl by tomu odpovídat i její design. Nejenom dlažba nebo obklady, ale i správná malba je základem. Podívejte se, jak vymalovat koupelnu, abyste byli spokojeni.

Nezapomínejte na správnou barvu

Pamatujte, že jde o místo se zvýšenou vlhkostí, kde není výjimkou, když proud vody zasáhne vymalovanou zeď. Je proto třeba přizpůsobit koupelně výběr barvy. Dnes na trhu existují speciální nátěry do koupelny, o kterých můžeme nadneseně říci, že jsou omyvatelné. Problémem však může být jejich celková nepropustnost, a tak je dobré hledat na trhu barvy propustné pro vodní páry. Ty jsou z hlediska svých vlastností ideální volbou. Za tu si však musíme oproti klasice připlatit.

Alternativou je vymalování klasickou barvou, kterou následně ošetříme bezbarvým, vodou ředitelným lakem. Tím získáme také voděodolný a jednoduše omyvatelný povrch, jako v předchozím případě. Důležité je také hledět na místa, která budete malovat. Na stropy nebo vyšší části zdi bude stačit zmíněné řešení. Do sprchových koutů už bude třeba průmyslový nátěr na bázi pryskyřice.

Nevíte, jaký odstín?

V typech nátěrů a jejich vlastnostech máme jasno. Podívejme se také na to, jaké zvolit barvy. Ty mohou celému prostoru výrazně prospět jak v souvislosti s prosvětlením, tak i v souvislosti s optickým zvětšením prostoru. Dobrým tipem je tato škála:

  • Zelená, modrá, fialová – uklidňující barvy
  • Červená, žlutá, oranžová – povzbuzující barvy

Dále můžeme zvolit i vínovou, která patří mezi teplé barvy, nebo bleděmodrou, zelenou, ale i modrofialovou, která naopak patří mezi barvy studené. Ideální je volit spíše světlejší odstín. Pokud se rozhodnete spíše pro tmavší, je dobré ho používat výhradně u velkých koupelen. Do malých není to pravé. Když už je chcete v koupelně mít, je lepší zaměřit se na tento odstín třeba v souvislosti s nábytkem, nebo s doplňky.

Související:

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu