Jak vyčistit zašlé spáry bez speciálních přípravků, které jsou sice účinné, ale zároveň drahé? Stačí, když vyzkoušíte některý z osvědčených triků v tomto článku a čištění spár v koupelně či kuchyni vám půjde skoro samo.

Prášek do pečiva dělá divy

Nejúčinnější domácí metodou čištění spár je stará dobrá kombinace prášku do pečiva a vody – smíchaná v poměru 1:2. Jakmile bude mít výsledná kaše konzistenci podobnou zubní pastě, naneste ji na měkký zubní kartáček a rozetřete po spárách. Nechte směs přibližně 15 až 20 minut působit a poté ji setřete vlhkým hadrem, nejlépe namočeným v teplé vodě.

Pomůže i ocet

Spáry dlaždic můžete vyčistit také tím, že smícháte ocet s vodou, rovněž v poměru 1:2 a následně postupujete zopakujete stejný postup, jako v případě čištění pomocí prášku do pečiva. Jen s tím rozdílem, že směs necháte na spárách působit o něco kratší dobu – cca jen 10 minut.

Přečtěte si také:  JAK VYČISTIT ZČERNALÉ STŘÍBRO

Pamatujte však na to, že s použitím octa souvisí také jeho typický zápach, který se poté bude v koupelně či kuchyni minimálně několik hodin držet. Stejně jako v případě sava, které se kvůli účinnosti k vyčištění zašlých spár také hojně využívá, ale rozhodně to nelze doporučit, protože v případě, že to s ním přeženete, může spáry nejen vyčistit, ale také poškodit.

Pro zmírnění octového pachu pak můžete vodu nahradit jedlou sodou, která jej částečně pohltí.

Zubní pasta nebo citron

Pokud náhodou první dvě metody selžou a přesto se rozhodnete dát domáckým postupům další šanci, nezoufejte a vyzkoušejte na spáry nanést citronovou šťávu nebo obyčejnou bílou pastu bez mikrogranulek. Citronovou šťávu nebo zubní pastu stačí nanést na měkký kartáček a začít jím spáry pomalu a jemně čistit. Poté opět opláchnout teplou vodou. Výsledek sice není vždy tak dobrý, jako u předchozích dvou metod, ale za vyzkoušení to stojí.

Jaké přípravky použít, když babské rady nefungují

Pokud se však nakonec přeci jen rozhodnete ušetřit si námahu a rovnou speciální čistič spár, počítejte s pořizovací cenou mezi 110 – 350 Kč za cca 0,5-0,7 l přípravku. Z levnějších můžete sáhnout například po Domestos gelu na čištění spár nebo některém z řady čističů značky HG. Případně dražší čistící přípravek na spáry Fuganet. Alternativou mohou být také fixy pro bělení spár.

Související:

Mohlo by se vám líbit:

4 kritéria, podle kterých vybrat odborníky na úklid firmy

Ideální rodinná dovolená? S karavanem na místě vašich snů

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě

Poslední šance požádat o kotlíkovou dotaci

Firma na zážitky zve k zážitkům po celé republice