Hlavní funkcí vchodových dveří do každého domu či bytu je zajištění bezpečnosti. Jelikož se vchodové dveře používají mnohem více než třeba okna nebo dveře interiérové, je třeba jejich výběru věnovat patřičnou pozornost. Obvykle se nejprve zajímáme o bezpečnostní prvky.

Teprve potom se zaměřujeme na jejich tvar, design, barvu a ostatní kritéria, i když vše by mělo být ve vzájemném souladu a především odpovídat charakteru objektu a jeho celkovému vzhledu. V neposlední řadě hraje důležitou roli cena. Po ujasnění všech parametrů, které od vchodových dveří očekáváme si teprve vybíráme výrobce.

Materiál

Pro výrobu vchodových dveří se v současnosti používají tři základní materiály, kterými jsou tradiční dřevo, dále pak plast a hliník. Patrně nejrozšířenější jsou dveře plastové, které se skládají z rámu a samotné dveřní výplně, která se do rámu vkládá. Někoho může zlákat nižší cena plastových dveří v supermarketech, což však často bývá na úkor kvality. Jistější je objednat si vchodové dveře o renomovaného výrobce, který nejenže poskytuje záruku na kvalitu, ale také je odborně zabuduje včetně zednického začištění.

Dřevěné vchodové dveře mají svou tradici, ovšem dřevo podléhá povětrnostním vlivům, je třeba je ošetřovat a z hlediska bezpečnosti jsou zpravidla nejsnadněji dobytné.

Nejkvalitnější jsou hliníkové vchodové dveře. Hliník představuje nejvyšší stupeň pevnosti, je odolný vůči vlhku, korozi a prohýbání.

Oproti jiným materiálům vynikají hliníkové dveře také precizností zpracování detailů. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, která je však úměrná kvalitě a stojí za klid, bezpečí a téměř neomezenou životnost.

Ke zvýšení pevnosti a odolnosti byly vyvinuty dveřní výplně se sklolaminátovými deskami, které se lepí přímo na křídlo dveří. Lze tak neobyčejně zvýšit pevnost, trvanlivost i atraktivnost zejména plastových dveří.

Kromě těchto základní materiálů se v poslední době prosazují vstupní dveře skleněné. Je to díky technologii, neboť sklo je kalené, odolné proti rozbití a vyhovuje i tepelně izolačními vlastnostmi. Je to otázka vkusu, pokud vám nevadí jistá ztráta soukromí.

Několik rad pro výběr

  • raději investujte větší částku, za kterou ovšem požadujte patřičnou kvalitu
  • u plastových dveří si dejte pozor na kvalitu plastu, která se u jednotlivých výrobců liší
  • tvoří-li dveřní výplň sklo, pak je dnes běžným standardem trojsklo
  • dbejte také na tepelně izolační vlastnosti, které jsou samozřejmě lepší u silnější výplně
  • montáž vchodových dveří si raději objednejte u specializované firmy
  • pokud chcete mít stejný dekor u dveří i oken, kupujte vše raději současně

Přečtěte si také: Jak vybrat interiérové dveře

Mohlo by se vám líbit:

Jak na výběr střešní krytiny?

Každý hrad si zaslouží oplocení. I ten váš!

Máte v plánu rekonstrukci? A její financování vyřešené máte?

5 tipů na pěknou přírodní dlažbu na vaši zahradu

Efektivní výběr sedací soupravy ve 3 krocích

Máte doma stará okna? Vyměňte je za nová plastová!