Stojan na víno je jeho ideální náhrada, navíc pěkně vypadá. Zjistěte, jak mezi těmi všemi regály, držáky a stojany na víno vybrat ten správný. Plus foto v článku (21).

Jak velký by měl stojan na víno být?

Velikost se samozřejmě odvíjí od počtu lahví, které doma máte, případně plánujete mít, a chcete je tímto způsobem uskladnit, aby vám víno v nich díky tomu vydrželo co nejdéle.

Máte-li tedy doma víno spíše příležitostně, postačí vám i malý držák na víno pro jednu dvě lahve. Prostorově jsou nejskladnější a cenově nejdostupnější.

Pokud máte doma stabilně více lahví, případně hodláte zahájit dráhu sběratele vína, pak se poohlédněte mezi většími stojany na víno, které jsou nejčastěji koncipovány pro deset či dvanáct lahví. Nejčastěji se jedná o stojan na víno na zeď, který navíc vypadá prakticky vždy nádherně i z poloviny prázdný.

Pro desítky lahví (30+) je pak nejlepší volbou pořídit místo stojanu rovnou regál na víno. Je však třeba počítat s tím, že jde zpravidla o cenově nejnáročnější variantu. Tedy alespoň za předpokladu, že vám nemá regál sloužit jen jako skladiště vína, ale hodláte se jím pochlubit třeba v obývacím pokoji.

Pamatujte však na to, že dlouhodobé působení pokojových teplot žádnému vínu dvakrát neprospívá. A je tedy lepší umístit stojan, obzvláště je-li větší, popřípadě regál s vínem do chladnějších a dobře větraných míst.

 

Jaký pro stojany na víno zvolit materiál a design?

Co se nabídky v oblasti materiálu a designu týče, určitě si vyberete, ať už se vám líbí modernější působící anebo klasický dřevěný stojan na víno.

Jinak záleží na tom, co vše od stojanu, držáku či regálu očekáváte. Dřevěné stojany se častěji používají a koncipují tak, aby splynuly s interiérem do jednoho elegantního celku.

Na druhou stranu takový kovový stojan na víno je častěji koncipován jako designová záležitost, která má za cíl v interiéru vyčnívat. Nezřídka tvoří jeho přímou dominantu místo akvária, obývací stěny nebo velké sedací soupravy. Je-li stojan na víno kovový, spíše se zároveň hodí do celkově moderně pojatých interiérů.

Rovněž designové stojany na víno jsou nejčastěji kovové, ty levnější dokonce z plastu, zejména pak držáky na jednu lahev.

 

Galerie pro inspiraci (21)

Jako inspirace vám snad poslouží naše fotografie vybraných stojanů, držáků, regálů a polic na víno ze světového tržiště rukodělných výrobků Etsy:

Náhledové foto: CoolArtcs

Mohlo by se vám líbit:

Toužili jsme po vlastní chatě a tak jsme si na ni vzali americkou hypotéku, píše František z Liberce

Spotřeba vody v ČR neustále roste. Jak zajistit úspory pitné vody v domácnosti, aby vás to neomezilo?

PVC podlaha slaví návrat. Jaké má výhody a nevýhody?

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB