jak vybrat matraci

Správná volba postelí a matrací může mít v budoucnu vliv na vaše zdraví. Špatný výběr může vést ke skolióze a dalším onemocněním, proto není záhodné tento důležitý bytový prvek podceňovat. Přečtěte si, jak vybrat správnou matraci.

Jak vybrat správnou matraci

Typ matrace vybíráme podle toho, na jakou podložku je určena. Matrace bez pružin patří na lamelové rošty. Tvrdé nepružinové matrace jsou vhodné na nepolohovatelné lamelové rošty a středně tvrdé až měkké nepružinové matrace se pokládají na nepolohovatelné i na polohovatelné lamelové rošty.

Výběr opravdu kvalitní matrace

Každá postel ovlivňuje kvalitu vašeho spánku a vybrat si kvalitní matrace není opravdu jednoduché, neboť existuje stovka druhů, z nichž každá se od sebe liší různými vlastnostmi.

Nejčastěji tyto druhy matrací:

  • Latexové matrace
  • Matrace z polyuretanové pěny
  • Matrace ze studené pěny
  • Matrace z „líne“ pěny
  • Sendvičové matrace
  • Pružinové matrace
  • Taštičkové matrace

Jak vybrat správnou matraci?

Už podle tohoto výčtu je patrné, že to bude velký oříšek. A to jsme ještě nejmenovali viskoelastické matrace, které byly původně navrženy pro NASA, s ohledem na zátěž organismu kosmonautů. Polymery, ze kterých je vyrobená, skvěle reagují na hmotnost a teplo. Taková matrac snižuje tlak na tělo a podporuje kosterní svalový systém během spánku. Doporučuje se všem, co mají problémy s páteří, klouby a nespavosti.

Latexové matrace

Latex je při výrobě matrací používán nejčastěji, protože elastický materiál sám o sobě vytváří pružnou podporu. Latexové pěny pryž / pěna jsou zhotoveny s otvory pro větrání. Díry tak účelově změkčují některé oblasti matrace (např. u ramen), zajišťují cirkulaci vzduchu. Latexovou matraci tvoří směs syntetického latexu s přírodním kaučukem. Oceníte nejen bodovou elasticitu, ale také vysokou tvarovou stálost.

Futonové matrace

Futon – normální bavlna a lze si pod tímto výrazem představit tradiční výrobu japonských matrací. V zásadě se jedná o bavlněné matrace, které jsou ohromně populární v Americe. Asi proto, že jsou plněné ekologickým materiálem. Vnější obal je vyroben z kvalitní bavlněné textilie.

Matrace z polyuretanové pěny

Polyuretanové pěnové matrace jsou tvrdší a díky profilací jader, je zajištěno odvětrání celé matrace. Označují se také jako PUR – tepelně modifikovatelná pěna. Jedná se o levnější matrace, ideální pro víkendové použití.

Matrace ze studené pěny

Vyrábějí se za studena s pomocí tlaku vody. Vysoká elasticita, pružnost a vzdušnost. Jsou řazeny jako středně tvrdé až tvrdé matrace.

Matrace z „líne“ pěny

Mnozí si tento druh matrace pořizují pro její jedinečné termoaktivní schopnosti, jež zaručují dokonalé přizpůsobení lidskému tělu. Matrace reaguje nejen na tlak, ale i na teplotu. Líná pěna je typická tím, že se pomalu vrací do svého původního tvaru. Ideální pro dlouhodobě ležící pacienty, neboť příznivě působí na prokrvení jednotlivých částí těla a tím zabraňuje dekubitům.

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace – kombinace různých materiálů, jež jsou sendvičovým způsobem naskládané na sebe. Jedná se o středně tvrdé až tvrdé matrace.

Pružinové matrace

Pružinové matrace mají pružiny uzavřené v jednotlivých taštičkách a díky tomu každá pružina individuálně reaguje na zatížení. Tímto působením se lépe rozloží váha těla na celou plochu. Pružinové matrace musí mít pevný podklad.

Vodní matrace

Lidské tělo obsahuje 90% vody, takže vodní matrace mu dává optimální povrch pro spaní bez zbytečného tlaku a nepohodlí. Ale, bohužel, rozložení hmotnosti u různých lidí se značně liší, takže příkladně pokud má někdo těžké boky a stehna, voda se přelije do oblasti ramen a vytváří tlak, který může způsobit zakřivení páteře. Proto se vyrábějí vodní matrace s komorami, aby nedocházelo k přelívání vody.

Nafukovací matrace

Nafukovací matrace oceníte ve chvíli, kdy se u vás objeví více hostů a potřebujete je někde narychlo uložit. Jsou vyrobeny ze dvou částí, a každý si je může napumpovat podle své potřeby, vzduchové komory zajišťují systém tvrdosti matrace.

Matracové chrániče

Povlak na matraci – prodlouží životnost každé matrace, zabraňuje znečištění, uvítáte i příjemný povrch chrániče.

Související:

Mohlo by se vám líbit:

Ideální rodinná dovolená? S karavanem na místě vašich snů

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě

Poslední šance požádat o kotlíkovou dotaci

Firma na zážitky zve k zážitkům po celé republice

Jak srovnat ceny dodavatelů elektřiny a ušetřit na tom?