Uvažujete nad pořízením nové obývací stěny? Přečtěte si, na co si dát pozor.

Doby robustních a nevkusných obývacích stěn, které sloužily spíše jako lapač prachu a odkladiště haraburdí než důstojná součást interiéru, na kterou je radost pohledět, jsou dávno pryč. Moderní obývací stěny jsou vzdušné, lehké, elegantní a účelné zároveň. Tedy přesně takové, jaké mají být.

Správné rozměry a typ, základ všeho

Důležitý je zejména to, aby měla vaše nová obývací stěna správné rozměry. Ty by měly umožňovat, aby se na stěnu dalo pohodlně a esteticky uložit vše, co potřebujete.

Zároveň byste však měli při volbě rozměrů zohlednit velikost obývacího pokoje. Pro malý obývák je tedy logicky lepší volit spíše menší sestavu. Ideální je v tomto případě sektorová obývací stěna složená z několika základních částí. Mnohem snáze ji totiž přizpůsobíte prostoru pokoje i svým specifickým potřebám na uspořádání jednotlivých polic, skříněk a stolků. Zároveň ji můžete kdykoliv v budoucnu úplně přestavět a docílit nového vzhledu, takže vás nikdy neomrzí.

Do větších obývacích se kromě sektorové obývací stěny hodí například rustikální obývací stěny z masivu, které v rozlehlejším prostoru vyniknou skutečně naplno.

Barvy a styl spolu musí ladit

Barvám je zapotřebí věnovat náležitou pozornost. V módě jsou světlé a pastelové odstíny, ideální především pro obývací stěnu určenou do malého obývacího pokoje, protože jak známo, světlé barvy prostor opticky zvětšují. Nicméně, pokud chcete nechat obývací stěnu skutečně vyniknout, volte barvu podle barvy stěn a podlahy v místnosti. V případě tmavých stěn či podlahy volíme spíše tmavší odstíny a naopak.

Samotný styl obývací stěny by pak měl sedět celkovému pojetí pokoje a jeho nábytku. Přesto se nemusíte bát ani kombinací několika materiálů, jen je třeba mít na paměti že moderně pojatá stěna se nehodí např. do pokoje v selském stylu s přemírou masivního nábytku a obráceně. Na jednotnost stylu je pak třeba dbát dvojnásob v situaci, kdy je obývací pokoj přímo spojený s kuchyní, kdy je jakákoliv designová odchylka výraznější než obvykle.

Co se týče materiálu, kromě masivu a kovu patří se pro výrobu používá také dýha. A samozřejmě laminát, který je z nejlevnějších. Materiál tedy volte nejen podle požadovaného stylu, ale také finančních možností.

Související:

Foto: mt-nabytek

Mohlo by se vám líbit:

5 základních rozdílů mezi robotem a cobotem

Jak ušetřit za elektřinu?

Účet za vytápění vás nemusí zruinovat

Pomozte si k penězům na rekonstrukci výhrou v online casinu

Servis plynového kotle a spalinových cest

3 úskalí, se kterými se můžete potýkat v novém domově