Bazén

Odpovědí na tuto otázku byste si měli být opravdu jistí ještě dříve, než začnete bazén vybírat a plánovat vše s tím související, protože chybné rozhodnutí již nenapravíte. Proto pro vás máme 5 tipů, jak určit správný rozměr bazénu.

5 otázek, které vám pomohou zvolit správnou velikost vašeho bazénu

1) Kdo, a jak často bude bazén používat nejvíce?

Když se zeptáte majitele bazénu, proč si jej pořídil, nejspíše vám odpoví, že proto, aby si měl v létě kde zaplavat. Ve skutečnosti ale, a možná nám to nebudete věřit, stráví 90 % času u bazénu na lehátku nebo pod přístřeškem… Nikoliv v bazénu, zkrátka raději odpočívají, než se koupou či plavou.

Proto, když si říkáte, že potřebujete velký anebo naopak malý bazén, zeptejte se v obou případech – proč?

Pokud spíše k kvůli občasné rekreaci a schlazení se v horkých letních dnech, jako naprostá většina z náš, pak vám jistě postačí bazén menších rozměrů.

Totéž v případě, že je určen hlavně dětem, které sice mohou tvrdit, že rozhodně chtějí “úplně nejvíc veliký bazén”, ale věřte nám, že ho nepotřebují. Nebo jste už viděli díte, které by řeklo, že do bazénu nepůjde, protože je zkrátka malý? Nejspíše ne.

Na druhou stranu, pokud si rádi zaplavete pár regulérních temp…, případně víte, že v létě budete na zahradě pořádat jeden mejdan se spoustou přátel za druhým, a rádi byste jim dopřáli možnost jít do bazénu bez toho, aby se mačkali jak sardinky, zvažte naopak větší bazén. Ale zase to nepřežeňte, šance, že bude v bazénu více než polovina hostů současně, je mizivá.

Na opravdové plavání či větší počet lidí tak počítejte s bazénem o délce alespoň 10-12 m. V ostatních případech si nejspíše vystačíte s čímkoliv mezi 3,5 a 8 m.

2) Jak velký je váš pozemek, a kolik místa kolem bazénu vyhradíte věcem s ním spojeným?

Umístěním velkého bazénu na malou zahradu není rozhodně nejlepší nápad. Může se stát, že se pak na zahradě nebudete mít kam hnout, ale ani ji do budoucna jakkoliv rozvíjet, protože už vám nezbývá potřebné místo.

Proto si dopředu spočítejte, jestli vás zvolený rozměr bazénu nebude v budoucnu omezovat. Jestli zůstane dostatek místa na pozdější rozšiřování okolního prostoru například o posezení s pergolou, vířivku, solární sprchu, gril, ale třeba i dětské hřiště či skleník a další propriety, které na zahradě aktuálně scházejí.

Spoustu prostoru navíc zaberou také oblíbené chodníčky kolem bazénu…

A právě podcenění velikosti prostoru okolo bazénu, jenž je vyhrazen přístřešku s posezením a výše zmíněným prvkům, bývá často důvodem, proč jsou majitelé po čase zklamaní z toho, že jim již nevyhovuje.

Vzpomínáte? Většina lidí vlastnících bazén tráví čas v jeho dosahu, ne přímo v něm. Nepodceňte proto požadavky na velikost okolní rekreační zóny a zohledněte je při volbě rozměrů bazénu.

3) Jaký je váš rozpočet?

Je jasné, že: čím větší bazén si vyberete, tím více peněz vás bude stát, což samo o osobě představuje určitý limit. Laminátové bazény jsou levnější než například bazény z betonu, přesto jsou velmi kvalitní. U zapuštěného bazénu je na rozdíl od nadzemního potřeba započítat také náklady na výkop pro bazén…

To vše ovlivňuje finální rozměry bazénu. A stav vaší peněženky, samozřejmě.

4) Máte dostatek času na údržbu?

Jakýkoliv bazén potřebuje údržbu, čím větší však je, tím je časově náročnější. Pokud tedy nechcete pravidelně trávit hodiny péčí o bazén, menší rozměry jistě oceníte.

5) Jaká je správná hloubka?

Opět záleží na využívání bazénu.

Má sloužit hlavně dětem? Bez váhání sáhněte po mělčím. Pro klasické rekreační plavání/koupání byste si pak měli vystačit s hloubkou bazénu mezi 90 až 150 cm.

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě