rybenka domácí

Objevily se vám doma rybenky a nevíte, jak se jich zbavit? Máme pro vás praktické tipy, jak vyhubit rybenky raz dva.

Výskyt a prevence

Nejčastěji se vyskytují rybenky v koupelně a na záchodě, obecně na stinných místech s vysokou vlhkostí. Ale stejně tak se mohou objevit třeba v kuchyni v přihrádce s moukou…

I když rybenky na člověka nepřenášejí žádné choroby, ani nám jinak přímo neškodí, asi jen málokomu je jejich přítomnost příjemná. Proto, abyste se ideálně nemuseli pídit potom, jak zlikvidovat rybenky na záchodě… zaměřte se raději na prevenci.

 

Preventivní opatření v kostce

Důležité je inkriminovaná místa s vysokou vlhkostí pravidelně větrat. A samozřejmě také vysoušet. Po vytírání podlahy ji tedy nenechávejte samovolně uschnout, ale důkladně vodu vytřete do sucha. Speciální pozornost věnujte rohům a místům pod nábytkem či v okolí toalety a sprchového kouta.

Nejlépe však uděláte, pokud do akce zapojíte také sušičku vzduchu. A koupelnové předložky a koberečky rovněž pravidelně sušte a perte, pokud je to možné, nechte je schnout raději mimo koupelnu.

Rybenka domácí se rovněž s oblibou shromažďuje v odtocích umyvadel, sprchových koutů a van. Proto je vhodné jednou za čas do nich vlít vroucí vodu z konve. Pokud občas používáte k čištění odtoků například krtka, jen dobře.

A vaší pozornosti by neměly uniknout ani spáry a praskliny, které, byste měli pravidelně alespoň vysát, třeba při rutinním úklidu koupelny. Případně je rovnou zatmelit.

 

Jak na rybenky po domácku

Jednoduchý způsob, jak zničit rybenky, anebo je v tomto případě spíše šetrně odstranit, spočívá v umístění nakrájené brambory na místa, kde se ryběnky vyskytují. Jakmile se v místnosti sníží provoz a nastane tma, tedy nejčastěji v noci, rybenky se do brambory zavrtají. Pak stačí bramboru vzít a vyhodit ji rovnou do popelnice před domem.

Druhou možností je vytvořit past na rybenky ze směsi boraxu a cukru v poměru 1:1, kterou posypete podlahu v místnosti, v níž se rybenky nacházejí. Na druhý den, případně alespoň po uplynutí několika hodin, důkladně podlahu vytřete vodou s trochou sava. Poté ještě do sucha.

Třetí varianta je obdoba použití brambory, místo které jen použijte vanilkové lusky (vanilkové náhražky nefungují). Vůně vanilky je totiž pro rybenky velmi nepříjemná a dokáže rybenky vypudit či přímo odradit od invaze do vlhké místnosti.

Stejně tak, podobně jako například komáři, nemají příliš v lásce vůni levandule. Mělo by stačit dát jednu či dvě větvičky třeba do vázy na umyvadlo, toaletní skříńku… Pak jen pozorovat, jestli se stav zlepší. Je-li rybenek v místnosti méně, měly by stačit dva až tři dny než rybenky úplně zmizí.

 

Jak odstranit rybenky s pomocí chemie?

Použijte například přímo k tomuto určený přípravek na rybenky značky biolit či atraset v podobě lepové pasti. Cenově se tyto přípravky pohybují mezi 20-70 Kč.

Mohlo by se vám líbit:

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu

Letní přikrývky

Tepelné čerpadlo je levným zdrojem tepla pro domácnost

Hledáte dřevostavby Plzeň? My vám poradíme

Máte doma skladiště? Vestavěná skříň může být správnou volbou