Také nechcete mít zahradu plnou klíšťat? Zjistěte, jak jejich počet můžete snížit bez chemie, ale i s jejím použitím.

3 tipy, jak vyzrát na klíšťata na zahradě

1) Pečujte o trávník a vybudujte ochranné pásmo

Základem je pravidelné sečení trávníku, zejména v klíšťové sezóně alespoň 2x týdně. A protože se klíšťata potřebují mít kde uchytit, aby se následně přenesla na svou oběť, a nejčastěji k tomu slouží delší tráva. Nízko sestříhaný anglický trávník jim to však neumožní. Navíc jich při sekání spolehlivě pěknou řádků rozsekáte. Jde tedy o dvojitý způsob eliminace klíšťat na zahradě.

Posečenou trávu nezapomeňte ihned shrabat a nakupit na jedno vyhraněné místo. Ideálně co nejdále od domu a společenské části zahrady a dětského hřiště. A jakmile uschne, spalte ji.

Nejlepší bude, pokud nejen okolo hromady posečené trávy, ale také ve zmíněné společenské části zahrady a ploch, kde se nejčastěji vyskytují děti ochran, vytvoříte ochranné pásmo. Toto ochranné pásmo spočívá ve vysypání okolo těchto míst souvislé „valy“ z písku. Nemusí být vysoké, důležitější je, aby bylo toto ochranné pásmo dostatečně široké, ideálně alespoň jeden metr, případně více. Přítomnost písku totiž klíšťatům výrazně zkomplikuje až znemožní, aby se dostaly do míst, kde je nechcete.

2) Pomohou i květiny a chodníčky

Dlážděné chodníčky jsou vlastně jen účinnější a elegantnější formou ochranného pásma z písku zmíněného výše. Jejich přítomnost zejména okolo pergoly, terasy a domu přispěje k tomu, aby se klíšťata na zahradě držely co nejdále od těchto míst.

Klíšťata nemají ráda také fenykl, levanduli anebo mátu peprnou, jejich vysazením v blízkosti uvedených míst rovněž přispěje ke snížení počtu klíšťat v daném místě.

3) Postřik na klíšťata na zahradách

Postřik zahrady proti klíšťatům sníží až na 3 měsíce od aplikace jejich počet i o více než 90 %.

Dříve se k tomuto účelu používal insekticid K-Othrine, ten však již od roku 2017 není možné zakoupit. Nyní je však dostupná náhrada, nesoucí jméno AgroBio Atak Deltacaps, který lze aplikovat jako postřik proti klíšťatům na vaši zahradu.

Kolik Deltacaps stojí?

  • AgroBio Atak Deltacaps 50 ml – běžně do 250 Kč
  • AgroBio Atak Deltacaps 25 ml – běžně od 120 Kč

Upozornění: jedná se o chemický přípravek, před použitím si přečtěte příbalové informace.)

Už víte jak se zbavit klíšťat na zahradě? Přečtěte si také:

Očkování proti klíšťové encefalitidě – cena, přípravky + jak se vyhnout kousnutí klíštětem

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě