Chcete starému dřevěnému nábytku či plotu dát novou fazónu? Pak předtím nezapomeňte na odstranění starého nátěru ze dřeva dříve, než nanesete nový. Jak na to?

3 možnosti, jak ze dřeva odstranit starý lak či nátěr

Staré dobré dobré broušení

Při tomto postupu přichází ke slovu starý dobrý smirkovací papír, přičemž výsledná kvalita obroušení závisí na jeho zrnitosti.

  • Pro nejlepší možný výsledek použijte smirkovací papír se zrnitostí 100+
  • Pro mně precizní, zevrubné, osmirkováni pak postačí šedesátka.

Počítejte však s tím, že na rozdíl od použití chemických odstraňovačů (viz níže) se při mechanickém odstraňování starého laku více zapotíte a dostávání nátěru z hůře dostupných míst chce jistou dávku trpělivosti.

Na druhou stranu ale ušetříte řádově několik stovek až tisíců korun.

Pro méně trpělivé, ale zručnější a ostřílené kutily pak může být dobrou alternativou smirkování například použít raději vibrační brusku. V opačném případě platí, že neobratností a nedostatkem citu při broušení bruskou můžete nejen spolehlivě odstranit lak či nátěr, ale také celý nábytek, prkna… výrazně poškodit.

 

Opalování nátěru

Další variantou je vzít si na pomoc horkovzdušnou pistoli a jednoduše starou barvu či lak ze dřeva opálit. Důležité ale je dbát na to, abyste na dřevo nefoukali pistolí moc z blízka. Pak byste mohli dřevo spálit. Jinak jde ale o velice efektivní řešení – působení horkého vzduchu totiž dostatečně naruší strukturu starého nátěru na to, abyste ji pohodlně seškrábali škrabkou. A následně aplikovali čerstvý nátěr.

 

Chemická cesta

Použít můžete také chemický odstraňovač starých nátěrů ze dřeva – směs rozpouštědel, která naleptá a proniká skrze povrch starého nátěru tak, že způsobí jeho nabobtnání.

Takto porušenou strukturu starého nátěru pak mnohem snáze odstraníte škrabkou – jde tedy zpravidla o kombinaci chemického a mechanického postupu dohromady.

Je však potřeba počítat s tím, že ne každý odstraňovač nátěrů ze dřeva funguje stoprocentně a okamžitě. Někdy je nezbytné odstraňovač aplikovat i více krát za sebou. Zejména to platí pro ty nejlevnější. Velmi záleží na povrchu/struktuře a typu dřeva.

A následně jej omýt a případně i obrousit.

Zároveň platí, že ne každý chemický odstraňovač je vhodný, například kvůli nutnosti opláchnout nátěr pod proudem tekoucí vody – zpravidla se jedná o odstraňovače, které pro odstranění starého laku či nátěru ze dřeva však nejsou příliš vhodné, protože obsahují příměsi vosků či derivátů celulózy, protože se ze dřeva – na rozdíl od kovů – nedají prakticky odstranit. A nový nátěr se hůře přichytává.

Pro nanesení odstraňovače starého nátěru ze dřeva použijte například štětec a poté nechte typicky 20 až 30 minut působit viz instrukce ke konkrétnímu přípravku.

Příklady odstraňovačů starých nátěrů

  • Odstraňovač starých nátěrů Barvy a laky Hostivař P8214 (od cca 200 Kč)
  • Colorlak Odstraňovač starých nátěrů P 07 (od cca 200 Kč)
  • Barvy PLUS PLUS odstraňovač barev a laků (od cca 400 Kč)
  • SCHULLER EH’KLAR Odstraňovač starých nátěrů Extra (od cca 200 Kč)

 

Už víte, jak na odstranění starého laku ze dřeva? Přečtěte si také:

Jak a čím natřít plot, aby byl zase jako nový

Mohlo by se vám líbit:

ROSTOUCÍ POPULARITA EROTICKÝCH MASÁŽÍ V PRAZE BĚHEM POSLEDNÍCH LET

5 základních rozdílů mezi robotem a cobotem

Jak ušetřit za elektřinu?

Pomozte si k penězům na rekonstrukci výhrou v online casinu

Máte strach přejít k menšímu dodavateli energie? Nemusíte!

ČNB zpřísnila hypotéky s nadějí na zkrocení realitního trhu