Trápí vás na zahradě slimáci? Likvidace je snadná, vyzkoušejte osvědčené metody a poznejte základy prevence. 

Šneci a slimáci – tyto nenápadné sousedy v zahradě opravdu nemilujeme. Během dne i v suchém počasí, se tito plži schovávají v zákoutí s rohy v mokru. A v noci vylézají „na lov“, což způsobuje velké škody na rostlinách.

Zásah slimáků poznáte podle nepravidelně okousaných otvorů v měkkých a šťavnatých listech, taktéž je patrná stopa po hlenu, nechybí hromádky trusu. Jedná se o první projevy, které ukazují, že je nutné přijmout naléhavá opatření k potírání škůdců. Více než 150 druhů pěstovaných rostlin je chutné sousto pro hlemýždě a slimáky.

Boj proti plžům je nutný. Jak na slimáky?

K vypuzení a hubení slimáků můžete využít 3 postupy:

  • mechanický
  • ekologický
  • chemický

Mechanickými prostředky, nejlépe pinzetou. Vzhledem k tomu, že malí škůdci pobývají na vlhkých a chladných místech, je nutné, aby se připravila past.

Osvědčilo se – polít pivem nebo ovocnou šťávu staré pytle, hadry, desky, listy lopuchu a zelí. Šťastní šneci a slimáci se shromažďují pod krytem, a ve večerních hodinách je můžete rychle sbírat. Skvělá past, žel láká i slimáky z okolí.

Voda je pro šneky a slimáky taky nepřekonatelnou překážkou. Můžete tak vytvořit umělé překážky z plastových nádob naplněných vodou. Jednoduché a účinné.

 

Přečtěte si také: OCTOMILKY, JAK SE JICH ZBAVIT

Jak na slimáky postaru? Přilákejte ptáky

Ano se slimáky vám mohou skvěle pomoci i ptáci. Špačci, kosi, sojky moc rádi pojídají slimáky a hlemýždě. Někdy v boji proti „plíživým nepřátelům zahrady“ pomáhají kromě domácí drůbeže také ježci, krtci, žáby, slepýši aj. Likvidovat jejich vajíčka je možné i nakypřením půdy před příchodem prvních mrazů.

Slimákům vadí i vůně některých bylin. Z tohoto důvodu se vysazuje kolem obvodu záhonů petržel, česnek, šalvěj, rozmarýn a vavřín. Pomáhá i stříkání rozmačkanou feferonkou, hořčicí a kávou (2 čajové lžičky prášku na 200 gr. převařené vody).

Použijte přípravek proti slimákům

Nejextrémnější opatření pro boj se slimáky je chemické – například, použití metaldehydu. Jedná se o velmi účinný jed podávaný v granulích, který je ovšem velmi nebezpečný pro lidi i zvířata. Proto se na pozemku, kde se použije tento jed, nesmí pohybovat psi a kočky.

Vyzkoušet můžete například Desimo Duo:

Vysoce účinný kontaktní a požerový moluskocid proti všem druhům slimáků, který obsahuje hořkou látku BITREX (ochrana před náhodným požitím necílovými druhy) a také LORE (repelent proti kočkám a psům, aby nechodili do míst, kde je přípravek aplikován).

Cena: od cca 180 Kč za 350g balení

Prevence proti slimákům je základ

Bojovat s invazí šneků a slimáků je těžké, a proto se snažíme vytvořit nepříznivé prostředí pro stanoviště plžů – to je hlavní cíl preventivní práce.

První věc – zbavíme škůdce denního úkrytu. Ze zahrady musí zmizet vše, kde se mohou před sluncem ukrývat – plevel, kameny a prkna. Účinnými prostředky proti nim jsou plůtky kolem záhonu, nejlépe plechové, jejichž horní okraje jsou zahnuté pod úhlem 30° směrem ven.

Před plži pomáhají chránit také kryty k zakrývání rostlin, tenká vrstva drsného mulče a nakypřená půda.

Případně granule proti slimákům jako například:

Neudroff Ferramol – balení 0,5  až 1 Kg – cena: cca 150-360 Kč

Nohel Gaden Natria – balení 0,5 kg – cena: cca 150 Kč

AgroBio Granulex – balení 250 a 400 g – cena: cca 60-150 Kč

Hodně štěstí v boji se slimáky!

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?

5 geniálních rad, jak se zbavit vos na vaší zahradě + tipy na přípravky proti vosám