Trápí vás na zahradě slimáci? Likvidace je snadná, vyzkoušejte osvědčené metody a poznejte základy prevence. 

Šneci a slimáci – tyto nenápadné sousedy v zahradě opravdu nemilujeme. Během dne i v suchém počasí, se tito plži schovávají v zákoutí s rohy v mokru. A v noci vylézají „na lov“, což způsobuje velké škody na rostlinách.

Zásah slimáků poznáte podle nepravidelně okousaných otvorů v měkkých a šťavnatých listech, taktéž je patrná stopa po hlenu, nechybí hromádky trusu. Jedná se o první projevy, které ukazují, že je nutné přijmout naléhavá opatření k potírání škůdců. Více než 150 druhů pěstovaných rostlin je chutné sousto pro hlemýždě a slimáky.

Boj proti plžům je nutný. Jak na slimáky?

K vypuzení a hubení slimáků můžete využít 3 postupy:

  • mechanický
  • ekologický
  • chemický

Mechanickými prostředky, nejlépe pinzetou. Vzhledem k tomu, že malí škůdci pobývají na vlhkých a chladných místech, je nutné, aby se připravila past.

Osvědčilo se – polít pivem nebo ovocnou šťávu staré pytle, hadry, desky, listy lopuchu a zelí. Šťastní šneci a slimáci se shromažďují pod krytem, a ve večerních hodinách je můžete rychle sbírat. Skvělá past, žel láká i slimáky z okolí.

Voda je pro šneky a slimáky taky nepřekonatelnou překážkou. Můžete tak vytvořit umělé překážky z plastových nádob naplněných vodou. Jednoduché a účinné.

 

Přečtěte si také: OCTOMILKY, JAK SE JICH ZBAVIT

Jak na slimáky postaru? Přilákejte ptáky

Ano se slimáky vám mohou skvěle pomoci i ptáci. Špačci, kosi, sojky moc rádi pojídají slimáky a hlemýždě. Někdy v boji proti „plíživým nepřátelům zahrady“ pomáhají kromě domácí drůbeže také ježci, krtci, žáby, slepýši aj. Likvidovat jejich vajíčka je možné i nakypřením půdy před příchodem prvních mrazů.

Slimákům vadí i vůně některých bylin. Z tohoto důvodu se vysazuje kolem obvodu záhonů petržel, česnek, šalvěj, rozmarýn a vavřín. Pomáhá i stříkání rozmačkanou feferonkou, hořčicí a kávou (2 čajové lžičky prášku na 200 gr. převařené vody).

Použijte přípravek proti slimákům

Nejextrémnější opatření pro boj se slimáky je chemické – například, použití metaldehydu. Jedná se o velmi účinný jed podávaný v granulích, který je ovšem velmi nebezpečný pro lidi i zvířata. Proto se na pozemku, kde se použije tento jed, nesmí pohybovat psi a kočky.

Vyzkoušet můžete například Desimo Duo:

Vysoce účinný kontaktní a požerový moluskocid proti všem druhům slimáků, který obsahuje hořkou látku BITREX (ochrana před náhodným požitím necílovými druhy) a také LORE (repelent proti kočkám a psům, aby nechodili do míst, kde je přípravek aplikován).

Cena: od cca 180 Kč za 350g balení

Prevence proti slimákům je základ

Bojovat s invazí šneků a slimáků je těžké, a proto se snažíme vytvořit nepříznivé prostředí pro stanoviště plžů – to je hlavní cíl preventivní práce.

První věc – zbavíme škůdce denního úkrytu. Ze zahrady musí zmizet vše, kde se mohou před sluncem ukrývat – plevel, kameny a prkna. Účinnými prostředky proti nim jsou plůtky kolem záhonu, nejlépe plechové, jejichž horní okraje jsou zahnuté pod úhlem 30° směrem ven.

Před plži pomáhají chránit také kryty k zakrývání rostlin, tenká vrstva drsného mulče a nakypřená půda.

Případně granule proti slimákům jako například:

Neudroff Ferramol – balení 0,5  až 1 Kg – cena: cca 150-360 Kč

Nohel Gaden Natria – balení 0,5 kg – cena: cca 150 Kč

AgroBio Granulex – balení 250 a 400 g – cena: cca 60-150 Kč

Hodně štěstí v boji se slimáky!

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě