jak na slimáky

Jak na slimáky

Sdílet:Share on FacebookTweet about this on Twitter

Jak vyzrát na slimáky na zahradě? Vyzkoušejte osvědčené metody a přečtěte si základy prevence.

jak na slimáky

Šneci a slimáci – tyto nenápadné sousedy v zahradě opravdu nemilujeme. Během dne i v suchém počasí, se tito plži schovávají v zákoutí s rohy v mokru. A v noci vylézají „na lov“, což způsobuje velké škody na rostlinách. Zásah slimáků poznáte podle nepravidelně okousaných otvorů v měkkých a šťavnatých listech, taktéž je patrná stopa po hlenu, nechybí hromádky trusu. Jedná se o první projevy, které ukazují, že je nutné přijmout naléhavá opatření k potírání škůdců. Více než 150 druhů pěstovaných rostlin je chutné sousto pro hlemýždě a slimáky.

Boj proti plžům je nutný. Jak na slimáky?

Vypořádat se s „měkkým tělem nepřátel“ ve třech směrech:

  • Mechanický
  • Ekologický
  • Chemický

Mechanickými prostředky, nejlépe pinzetou. Vzhledem k tomu, že malí škůdci pobývají na vlhkých a chladných místech, je nutné, aby se připravila past. Osvědčilo se – polít pivem nebo ovocnou šťávu staré pytle, hadry, desky, listy lopuchu a zelí. Šťastní šneci a slimáci se shromažďují pod krytem, a ve večerních hodinách je můžete rychle sbírat. Skvělá past, žel přilákává i slimáky z okolí. Voda pro šneky a slimáky je taky nepřekonatelnou překážkou. Uměle se vytvářejí překážky vyrobené z plastových nádob naplněné vodou.

Přečtěte si také: OCTOMILKY, JAK SE JICH ZBAVIT

Jak na slimáky? Přilákejte ptáky

Ano se slimáky vám mohou skvěle pomoci i ptáci. Špačci, kosi, sojky moc rádi pojídají slimáky a hlemýždě. Někdy v boji proti „plíživým nepřátelům zahrady“ pomáhají kromě domácí drůbeže také ježci, krtci, žáby, slepýši aj. Likvidovat jejich vajíčka je možné i nakypřením půdy před příchodem prvních mrazů. Slimákům vadí i vůně některých bylin. Z tohoto důvodu se vysazuje kolem obvodu záhonů petržel, česnek, šalvěj, rozmarýn a vavřín. Pomáhá i stříkání rozmačkanou feferonkou, hořčicí a kávou (2 čajové lžičky prášku na 200 gr. převařené vody).

Jak na slimáky? Chemie je zabije

Nejextrémnější opatření pro boj se slimáky je chemické – například, použití metaldehydu. Jedná se o velmi účinný jed podávaný v granulích, který je ovšem velmi nebezpečný pro lidi i zvířata. Proto se na pozemku, kde se použije tento jed, nesmí pohybovat psi a kočky.

Pokud si pořídíte Desimo Duo (vysoce účinný kontaktní a požerový moluskocid proti všem druhům slimáků), tak zajisté uvítáte, že tento přípravek obsahuje hořkou látku BITREX (ochrana před náhodným požitím necílovými druhy) a také LORE (repelent proti kočkám a psům, aby nechodili do míst, kde je přípravek aplikován.

Jak na slimáky? Nejlepší je prevence

Bojovat s invazí šneků a slimáků je těžké, a proto se snažíme vytvořit nepříznivé prostředí pro stanoviště plžů – to je hlavní cíl preventivní práce. První věc – zbavíme škůdce denního úkrytu. Ze zahrady musí zmizet vše, kde se mohou před sluncem ukrývat – plevel, kameny a prkna. Účinnými prostředky proti nim jsou plůtky kolem záhonu, nejlépe plechové, jejichž horní okraje jsou zahnuté pod úhlem 30° směrem ven. Před plži pomáhají chránit také kryty k zakrývání rostlin, granule proti slimákům, tenká vrstva drsného mulče a nakypřená půda.

Hodně štěstí v boji se slimáky!

Přečtěte si také: Jak zlikvidovat mravence na zahradě