Netřesky jsou nádherné a nenáročné sukulenty, perfektní pro začínající pěstitele, ale kromě toho mají netřesky i léčivé účinky, podobné těm od Aloe vera. Není se tedy co divit, že jsou tak oblíbené.

Jak vznikl název netřesk?

V minulosti se pěstovaly netřesky (sempervivum) hlavně na střechách, naši předci totiž věřili, že vysazením netřesku na střechu domu ji ochrání před zasažením bleskem (že do ní nebude “třískat”), proto vznikl pro tuto houževnatou skalničku místní název netřesk – resp. netřesk střešní.

Jaké známe druhy netřesků?

Vyjmenovat všechny druhy netřesků by bylo skutečně na dlouho, jsou jich totiž desítky, kultivarů pak dokonce několik tisíc. Přesto – pár příkladů za všechny:

  • netřesk vápnomilný (Sempervium calcareum)
  • netřesk pavučinatý (Sempervium arachnoideum)
  • netřesk brvitý (Sempervium ciliosum)
  • netřesk horský (Sempervium montanum)
  • netřesk velkokvětý (Semprevium grandiflorium)
  • netřesk zední (Semprevium tectorum)

Netřesky a pěstování

Pěstování netřesku je velmi snadné.

Důležité je vysadit netřesky na prosluněném a suchém místě, což jsou obecně místa, kde se nejčastěji zřizují skalky. Pokud mají k dispozici dobře propustný substrát, výborně se jim pak na takovémto místě daří.

Netřesky totiž bez problému snáší horko a přímé sluneční paprsky, ale také mráz, v zimě totiž nezamrzají.

V případě hnojení porostou netřesky samozřejmě rychleji a získají na velikosti, ale naopak ztrácejí na barvitosti a růžice na odolnosti. Není tedy nutné.

Co se zálivky týče, pokud se nacházíte v oblasti s častějšími srážkami, nemusíte zálivku provádět téměř vůbec, ve velmi suchých oblastech s minimem srážek, je pak vhodná občasná zálivka formou rozprašování vody na růžice/mlžení.

Potřeba péče o netřesk je tedy prakticky nulová.

Samotná růžice pak vykvete pouze jednou, poté odumírá.

Množení netřesku

Stejně snadné je množení netřesků, které se dá provést výsevem semen na substrát, případně dělením trsů.

Netřesky a léčivé účinky – aneb jak vám může pomoci

Netřesk je pro své léčivé účinky srovnatelné s těmi od Aloe vera velmi vyhledávaný při první pomoci, hojí, chrání proti bakteriím i zánětům.

K tomuto účelu používáme jeho šťávu a listy, listy přitom můžeme sesbírat kdykoliv během roku, netřesk v zimě totiž nezamrzá. Případně nasbírané listy i zamrazit a použít později, své hojivé účinky si totiž zachová.

Pomůže při zánětu středního ucha

Například můžete použít netřesk na ucho resp. při zánětu středního ucha, kdy stačí 2x denně nakapat 5-7 kapek šťávy z dužiny netřesku do vnějšího zvukovodu. Případně pro větší efekt smícháme s jednou čajovou lžičkou panenského olivového oleje a 2-3x aplikujeme a necháme 5-10 minut působit.

Jak na opary a popáleniny od kopřiv

Šťáva z dužiny netřesku pomáhá na popáleniny od kopřiv a opary. Jednoduše naneste šťávu z listu na postižené místo a nechte působit 30 – 60 minut. Opakujte 3x-5x denně.

Čaj z netřesku dělá divy

Čaj z netřesku připravíte jednoduše tak, že nakrájíte listy, zalijete vroucí vodou a necháte několik minut odstát, typicky 5-10 minut.

Takto připravený čaj pomáhá při léčbě zánětu průdušek a krčních infekcí. Ale i při zánětu dutiny ústní (v tomto případě lze využít kromě čaje také kloktadlo, kdy do jedné deci vody přidáte šťávu z listů a poté vzniklý “drink” kloktáte).

Upozornění: netřesk obsahuje malé množství piperidinových alkaloidů, proto se nedoporučuje vnitřní užívání těhotným a kojícím ženám, dětem do tří let.

Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?

5 geniálních rad, jak se zbavit vos na vaší zahradě + tipy na přípravky proti vosám