Velikost kompostu závisí na množství odpadu a předpokládané době tlení. Při volbě místa bychom měli respektovat určité zásady. Místo by nemělo být příliš vzdáleno od obytného domu a mělo by být snadno a rychle dosažitelné i za nepříznivého počasí, nejlépe po zpevněných cestách.

 

K zabránění před vyschnutím kompostu volíme místo chráněné před větry, ve stínu nebo polostínu. Jako ochrana mohou sloužit stromy, živý plot, tyčkové fazole, slunečnice apd.

Kompost nelze zakládat na ploše nepropustné pro vodu. Podklad z kamenů a betonu znemožňuje přístup žížalám a jiným užitečným živočichům, kteří účinně napomáhají k rozkladu organického materiálu. Voda, která se nemůže vsáknout, se hromadí ve spodní části, což vede k hnilobě.

Místo by mělo mít podélný spád tak velký, aby mohla bez potíží odtékat povrchová vod (alespoň 5%). Kompost bychom ale nikdy neměli zakládat napříč svahu. Mohlo by se stát, že se odtékající povrchová voda zastaví u podélné strany kompostu. Ten pak pohlcuje vodu, zamokřuje se a začne hnít. Kompost by také neměl být na okraji pole či lesa a pod ovocnými stromy.

Kompostování na hromadách

Je vhodné, pokud máme větší množství surovin. Nejprve dáváme hrubý materiál do výše asi 20 cm v podobě zbytků po řezu stromů či živých plotů, stonky květin a keřů. Vytvoříme tak drenáž potřebnou k odtoku přebytečné vody a k cirkulaci vzduchu. Lepší než vrstvení různého materiálu je promíchání surovin v kyprém stavu, aby měly mikroorganismy v celé hromadě stejně příznivé životní podmínky.

Po založení kompostu se hromada zahřeje na teplotu přes 50° C. Horké tlení trvá několik dnů až týdnů. Pak teplota klesá a hromada se zmenší na polovinu původní výšky. Sedáním se vytlačuje vzduch, proto je dobré asi po 2 měsících hromadu přeházet a suroviny promíchat. Asi po 6 měsících je kompost hotový.

Chladné kompostování

 

Vysoké teploty jsou žádoucí, protože vedou k rychlému průběhu rozkladných procesů a usmrcení semen plevelů a zárodků chorob. K tomu však musí být hodně surovin, kterých na zahrádce není vždy tolik. Posekaná tráva, zbytky živého plotu a větvičky stromů nepotřebují hygienizaci vyšší teplotou, ovšem chladné kompostování trvá déle.

 

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě