Chcete mít bohatou úrodu čerstvé zeleniny už na začátku jara? Fóliovníky a pařeniště jsou ideálními pomocníky.

Nemusíte si pořizovat rovnou velký skleník, který bývá poměrně nákladnou záležitostí a navíc pro něj musíte vyčlenit stálé místo a vybudovat pevné základy. Pro pěstování zeleniny stačí fóliovník nebo polykarbonátové pařeniště.

Fóliovník

Výhodou fóliovníku je jeho přenositelnost. Každý rok jej můžete umístit na zahradě jinde. Stačí k tomu lehká konstrukce například z hliníkových tyčí, kterou přikryjete průhlednou fólií. Rostliny budou mít uvnitř dostatek světla i tepla. V parných dnech část fólie odkryjete, abyste zajistili dostatečné větrání. Na rozdíl od skleníku si můžete mnohem snadněji připravit vhodné místo, půdu na podzim zrýt a prohnojit a na jaře pouze na připravené místo umístíte konstrukci s fólií.
Fóliovníky se liší podle velikosti a podle konstrukce. Životnost fólie závisí na její kvalitě. Obyčejnou fólii budete muset pravděpodobně po jedné sezóně vyměnit. Lepší jsou silnější fólie, které mají navíc ochrannou vrstvu proti UV záření a vydrží déle než jednu sezónu. Úplně nejlepší jsou moderní třívrstvé fólie, které odolají i silným poryvům větru.

Polykarbonátové pařeniště

Polykarbonát je moderním materiálem, který se vyrábí v několika barevných odstínech, nebo jako čirý. Nahrazuje tradiční sklo, které předčí zejména svou lehkostí a odolností. Pokud si pořídíte polykarbonátové pařeniště, nemusíte se obávat ani těch největších krup, či poškození zahradním náčiním při neopatrném pohybu.

Pořídit si můžete pevnou dřevěnou konstrukci a polykarbonát použít k zakrytí pařeniště, nebo zvolit větší pařeniště, které má prosklení i z boku. Pěstovaná zelenina či bylinky tak budou mít plné proslunění již od časného rána. Tato hotová pařeniště jsou vybavena menšími okny, která se dají podsouvat pod sebe, čímž zajistíte štěrbinové větrání.

Polykarbonátová pařeniště jsou k dostání v nejrůznějších velikostech. Můžete si vybrat malé pařeniště u země, ve kterém lze pěstovat bylinky nebo do nich brzy na jaře vysévat semínka a po jejich vzrůstu je po „zmrzlých“ umísťovat na záhony. Další variantou jsou velká pařeniště, která jsou obdobou tradičních skleníků či fóliovníků. Jsou prosvětlena ze všech stran a polykarbonát je nejen odolný vůči mechanickému poškození, ale má i neuvěřitelně dlouhou životnost.

Přečtěte si také:

Foto: Hobbytec

Mohlo by se vám líbit:

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě

6 důvodů, proč byste měli zastřešit váš bazén

Jak velký by měl být váš bazén?