Zařizování dětského pokoje vyžaduje rozvahu a pečlivé plánování. Při zařizování interiéru platí několik pravidel, ale bezpečnost dětí je na prvním místě. Není to obyčejná místnost, ale dětské „království“. Jak prostor zařídíme, má vliv na vývoj i osobnost dítěte a měl by odpovídat věku dítěte, být útulný, ale i praktický a variabilní.

Při návrhu dětského pokoje si musíme zodpovědět několik otázek:

  1. jak staré dítě bude obývat místnost
  2. bude pro jedno dítě nebo pro více dětí
  3. je ve věku, kdy se může podílet na zařízení a barvách pokojíčku

Pokud to věk dovolí, je dobré už při návrhu dětského pokoje prokonzultovat vše přímo s vašimi dětmi.

Stáří dítěte a počet je rozhodující pro styl zařízení, skladbu nábytku, bezpečnost místnosti a v neposlední řadě i pro barevnost. Jinak vybavujeme pokojíček pro batole, kde může být vhodná ochrana kritických míst molitanem nebo jiným měkčeným materiálem a jinak pro školáka.

V každém dětském pokoji by neměla chybět:

  1. Odpočinková zóna-část pro spaní s nočním světýlkem
  2. Hrací zóna-prostor na hraní vč. úložných prostor
  3. Pracovní zóna-část pracovní s odpovídajícím psacím stolem a židlí – pro starší děti

Za vhodnou podlahovou krytinu do dětského pokoje lze považovat takovou, které nestudí, neklouže, chrání před pádem, nezachycuje nečistoty a dobře se udržuje. Zvažujete-li celoplošný koberec doporučuje se antialergenní, nebo s nešpinavou úpravou. I tak je potřeba koberec pravidelně udržovat. Další vhodnou variantou je například plovoucí, nebo vinylová podlaha na kterou položíme hrací koberec či běhoun. Samozřejmě nejvhodnější je podlaha dřevěná, nestudí, je komfortní na došlap i dotek.

 

V interiéru upřednostňujeme jednoduchost. Čistý minimalistický design prosvětlený a vzdušný lze doplnit poličkami, regály a skříňkami, které je vhodné upevnit ke stěně pevným ukotvením. Hrany nábytku a rohy by měly být oblé, sestavy nižší, variabilní a lehce přístupné. Originální prvek v pokojíčku dokáže zázraky.

 

Další důležitou roli v dětském pokojíčku kromě ergonomie hrají právě barvy

 

Všechny děti se cítí v příjemném a veselém prostředí dobře. Milují pestrost, barevné hračky a především jasné a světlé místnosti. Barvy umí ovlivnit momentální náladu člověka, jeho rozhodování a především u dětí mohou tyto vizuální faktory ovlivňovat i celkový vývoj.

Pro dětské pokoje platí barevné ladění v pastelových nebo neutrálních barvách.

Do tmavých a malých místností volíme světlejší barvy, které opticky pokoj zvětší a prosvětlí. V pokoji by se měly objevovat maximálně 3 barvy, přičemž přírodní barvu dřeva a bílou barvu považujeme za neutrální.

Osvěžení pokojů docílíme barevnými doplňky, barevnými částmi nábytku nebo použitím samolepek na nábytku nebo na stěnách. Umělé osvětlení bychom měli zajistit jak centrální, tak pro všechny zóny zvlášť.

Pro starší děti je důležitým prvkem pracovní stůl, co do rozměrů i výšky a židle. Platí několik zásad, které při výběru bychom neměli opomenout – ergonomie sezení – správná židle a výška stolu. Mnoho firem se dnes specializuje na výrobu „rostoucích“ stolů a židlí.

Pro osvětlení stolu platí pravidlo – aby světlo dopadalo vždy ze strany ruky protilehlé k té, kterou dítě píše.

Jak na dětský pokoj pro sourozence?

Důležitým faktorem v těchto případech je zajištění soukromí pro všechny obyvatele.

To můžeme zajistit příčkou, závěsem, nábytkem-šatní skříní, knihovnou, oboustranně postaveným regálem. Pomůže i barevné odlišení částí místnosti.

Některý nábytek budou mít sourozenci společný a umístění zvolte tak, aby byl dobře přístupný pro všechny sourozence. Co musí mít každý sourozenec sám pro sebe, je psací stůl a bezprostřední prostor kolem něj.

Pracovní místo je základ úspěchu každého žáka i studenta.

Fotografie dodány inzerentem

Mohlo by se vám líbit:

Originální dům? Navržený od stavebního architekta!

Výhody kuchyně na míru

Systémy větrání s rekuperací Zehnder pomáhají plnit směrnici NZEB

Čím se řídit při výběru povlečení?

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu