Za posledních několik let u nás vzrostly ceny nemovitostí do astronomických výšin. Banky v posledních dvou letech rozdaly rekordní počty hypoték za nejnižší úrokové sazby v historii. Všichni odborníci spekulovali o prasknutí realitní bubliny, které se ovšem nekonalo.

Ceny nemovitostí i nájmů stále rostou a developeři konečně narazili na dno zákazníků, kteří by si takto drahé bydlení mohli dovolit. Česká národní banka postupně začala podnikat kroky, jak celou situaci ovládnout.

Ceny nemovitostí

V době, kdy začaly banky nabízet až neuvěřitelně nízké úrokové sazby, začal kolotoč na realitním trhu. Začala selhávat neviditelná ruka trhu? Kdo ví. Každopádně lepší životní situace a vysoké ceny nájmů motivují velké množství Čechů k vlastnímu bydlení. Standard, který v jiných zemích nikdo nepovažuje za samozřejmost, je u nás až přehnaný. Lidé si půjčují prakticky na veškeré spotřební zboží a nezdráhají se jít do situací, kdy jejich měsíční splátky dosahují klidně i přes polovinu jejich příjmů. Současně se snaží za každou cenu bydlet ve vlastním a jsou ochotni jít do velkých hypoték a velkých plánů. Lákavé úrokové sazby přesvědčily velkou část naší země a reality se začaly vykupovat ve velkém.

Brzy začal realitní trh pociťovat nedostatek nemovitostí k prodeji, především pak ve velkých městech. Developerské společnosti začaly výstavby ve velkém a ani tyto stavby horkou jehlou nebyly nic platné. Nedostatek vedl samozřejmě k růstu cen, které jsou nyní podle odborníků vysoko nad normálem. Jejich hladina však v blízké budoucnosti klesat pravděpodobně nebude.

Intervence ČNB

Česká národní banka nemohla takové situaci dlouho přihlížet. Delší dobu ohlašovala růst úrokových sazeb, které i přesto rostly dlouho velmi pomalu. Banky se předháněly v setinách procent s výhodnějšími nabídkami pro klienty a velká spousta obyvatel se snažila co nejdříve uzavřít hypotéky, dokud jsou ceny takto dostupné.

Kromě samotné úrokové sazby začala ČNB postupně přidávat další a další omezující doporučení pro banky, aby ovlivnila jak růst cen, tak také neúnosné zadlužení. Nejpřísnější regulace přišly letos v říjnu. Sice se jedná stále jen o doporučení bankám, ty se ovšem těchto doporučení striktně drží. Hlavními body omezení jsou přísnější posuzování jednotlivých hypoték v souvislosti s příjmy žadatelů, ale i s jejich ostatními úvěry. Dál se zvyšuje úroková sazba, která už nyní je přibližně o procento vyšší než v předchozích letech. Lidé s nízkými příjmy, vysokými měsíčními splátkami nebo nedostatečným zajištěním nemají v současné době šanci na hypotéku dosáhnout. Banky mají také omezený objem hypoték, které mohou v daném roce sjednat. Povinností pro dosažení nízkých úrokových sazeb už je dnes i minimálně 20% akontace.

Na tyto regulace doplácí především mladí s nízkými příjmy a zakládající se rodinou. V takových případech žádají o pomoc rodiče, kteří svými příjmy spolu ručí v jejich hypotéce.

Státní půjčky pro mladé

Situaci mladých rodin se snaží řešit stát nově vyhlášenými půjčkami pro mladé. Půjčky se netýkají pouze koupě nových nemovitostí, ale také rekonstrukcí. Půjčky mají velké množství podmínek, které nejsou všichni žadatelé schopni splnit, a maximální výše půjčky dnes už ve velkých městech nestačí ani na malý byt. Pro výstavbu nového domu například rodina musí dodržet podmínku 140 m2 zastavěné plochy, což není pro čtyř- a vícečlennou domácnost příliš mnoho.

Celou situaci na realitním trhu a především neúnosnou výši nájmů by stát mohl lépe regulovat, kdyby města vlastnila vyšší procenta bytových jednotek, než je tomu v současnosti. V Praze kupříkladu má město ve vlastnictví pouze okolo 5 % bytů. Města v Německu vlastní třeba i 80 % bytů a dokážou takto významně ovlivňovat ceny nájmů. Přijatelná cena nájmů vzhledem k průměrným mzdám potom nenutí tolik obyvatel uchylovat se k vlastnímu bydlení.

Není jasné, kam až ČNB bude ochotná v této situaci s hypotékami zajít. Odpůrci těchto opatření argumentují především přehnaným ovlivňováním trhu a zvýhodňováním investorů, kteří jsou schopní finančně pokrýt nároky na hypotéku a byty vykupovat za jakkoliv vysokou cenu a poté draze byty pronajímat.

Jednotlivá města se snaží situaci napravit výstavbou sociálních bytů, které by snad v budoucnu měly pokrýt největší problémy s bydlením pro chudé. Nicméně už dnes má mnoho lidí problém najít vhodný nájem, který by si mohli dovolit a kde by je majitel opravdu chtěl. Majitelé bytů si dnes mohou opravdu vybírat, a tak se není čemu divit, že mladé rodiny s dětmi, majitelé zvířat nebo hlučnější mladí mají problém nájem najít a udržet si jej.

Nemovitosti v delším horizontu i přes veškeré prognózy stále neklesají a nevypadá to ani do budoucna. Posledních pár let s velmi přístupnými hypotékami nenávratně zamávalo s realitním trhem a současná situace nutí obyvatele k uvážlivějšímu nakládání s penězi a snad i více šetřit na vlastní bydlení v budoucnu. Pokud ovšem mají z čeho šetřit. Na popularitě získávají finanční poradci, kteří jsou zběhlí v bankovním světě a jsou schopni vyřídit hypotéku i těm, kteří by jinak v bance nepochodili.

Mohlo by se vám líbit:

Firma na zážitky zve k zážitkům po celé republice

Jak srovnat ceny dodavatelů elektřiny a ušetřit na tom?

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel

Kdo je pojištěn, není překvapen

Nemovitost na kšeft aneb nájemníci vítáni

ROSTOUCÍ POPULARITA EROTICKÝCH MASÁŽÍ V PRAZE BĚHEM POSLEDNÍCH LET