Chryzantémy jsou poslední barevnou okrasou zahrad a připomínkou podzimních dušiček. Ještě do pozdních podzimních dnů mohou dělat na zahradě barevnou krásu. Jedná se o typickou podzimní květinu a proto se jí také lidově říká listopadka. Při pěstování chryzantém je potřeba dodržovat správný postup. Přečtěte si, jak pěstovat chryzantémy, aby se jim u vás dařilo a dělaly vám radost

Obsah: Vysazování Množení Rady pro pěstování chryzantém

Vysazování

Chryzantémy vysazujeme od sebe na vzdálenost 40-50 cm ve skupinách. Stanoviště by mělo být dostatečně slunné a chráněné před severními větry. Vyžadují úrodnou těžší humózní půdu, kterou můžeme prohnojit, ale v dostatečném předstihu a nikoliv čerstvým chlévským hnojem. Aby nám v zimě nevymrzly, tak je zvláště v místech s častým výskytem holomrazů ochráníme přikrývkou ze spadaného listí a smrkovým chvojím.

Množení

Na jaře je pak můžeme množit dělením trsů nebo bylinnými řízky. Druhou variantu použijme zejména při pěstování nízkých drobnokvětých chryzantém, které pěstujeme v květináčích určených o dušičkách na hrob. Zakořeněné sazenice zaštípneme, aby krásně zkošatěly. U některých dekorativních odrůd můžeme vyštipováním poupat dosáhnout větších květů.

Chryzantémy se vyplatí uchovat přes zimu, abychom nemuseli na jaře kupovat nové. Během dubna odstřihneme z výhonků vrcholové řízky a necháme je zakořenit v půdě s příměsí rašeliny a písku, nejlépe v nádobě přikryté fólií. Asi za měsíc pak zakořeněné sazeničky přesadíme do květináče nebo na záhon. Použijeme výživnou zeminu s mírným obsahem jílu, který zajistí kořenům stabilitu. Zakořeňování ani dalšímu růstu neprospívá příliš hluboká výsadba.

Rady pro pěstování chryzantém

Abychom dosáhli košatého vzrůstu, můžeme u sazeničky povyrostlé po přesazení alespoň o 3 cm zaštípnout vrcholek za 4-6 lístkem. U větších a pozdně kvetoucích odrůd můžeme zaštipování zopakovat od počátku června do poloviny července.

Důležitá je pravidelná a dostatečná zálivka a průběžné přihnojování na jaře a v létě hnojivem osahujícím dusík a v období nasazování poupat potřebují draslík.

Podobné:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě