Z panelákových domů známe mravence, kterým se říká faraoni. Je to nepříjemný drobný hmyz, který se do bytu dostane nejčastěji šachtami, kde jsou umístěné rozvody vody a plynu. Obrana proti nim je svízelná a pokud se dostanou do spíže s potravinami, znehodnotí vám mouku, cukr, těstoviny a další uskladněné zásoby, které pak musíte většinou zlikvidovat.

Ovšem mravenců existují kromě faraonů i další druhy. Do domu se snadno dostanou, ale hůř se vyhánějí. Existuje několik možností od babských rad až po nejrůznější přípravky, které lze zakoupit v drogerii.

Prevence

Abyste se nemuseli malými nezbedníky ve svém bytě vůbec zabývat, je třeba dodržet určité zásady. Především jim nesmíte dát důvod, aby se k vám snažili dostat. Nejdůležitější je udržování čistoty, potraviny ukládat do obalů, mouku, cukr a jiné sypké hmoty přesypat z papírových sáčků do pevně uzavřených dóz a dobře utěsnit okna a dveře.

 

Přečtěte si také: OCTOMILKY, JAK SE JICH ZBAVIT

Co dělat, když se mravenci objeví

Nejprve musíte vypátrat místo, odkud vylézají, aby další postup byl rychlý a efektivní. Objevené místo je potřeba ucpat tak, abyste mravencům znemožnili přístup do bytu. Zároveň sledujte cestičky po bytě nebo domě a likvidujte je. Hledejte i kolem domu a pokud objevíte mraveniště, musíte je rovněž zlikvidovat.

Hubení mravenců

Hubit mravence můžeme běžně dostupnými prostředky, které jsou v každé domácnosti, nebo chemickou cestou, která by měla přijít na řadu až jako poslední možnost:

Podle babských rad, které se však velmi osvědčují, mravencům vadí silně aromatické látky. Jedná se především o skořici, majoránku, bazalku, mátu, prášek do pečiva, hřebíček, pepř, sůl, pálivá paprika, jedlá soda nebo jalovec. Tyto látky rozmístěte po celém bytě v malém množství, především v místě, kudy se do domu dostávají a na jejich cestičky. Také je dobré tyto látky sypat na riziková místa u dveří a oken a v místnostech s uskladněnými potravinami. Mravenci totiž mají výborný čich a tyto látky je spolehlivě odradí. Vadí jim také ocet, takže můžete zkusit vytřít podlahu občas octovou vodou. Výhodou těchto nechemických metod je nezávadnost a rovněž nehrozí nebezpečí vašim domácím mazlíčkům.

Chemické přípravky na hubení mravenců jsou velice účinné a prodávají se ve formě gelů, prášků nebo sprejů. Gel nebo prášek nasypte na mravenčí cestičky a do rohů místnosti. Tyto přípravky mravencům chutnají a spolehlivě je zahubí. Účinné jsou také biolitové pastičky, do kterých mravenci nalezou, roznesou jed do svých hnízd a tak se otráví celá kolonie.

Mohlo by se vám líbit:

Jak na výběr střešní krytiny?

Každý hrad si zaslouží oplocení. I ten váš!

Máte v plánu rekonstrukci? A její financování vyřešené máte?

5 tipů na pěknou přírodní dlažbu na vaši zahradu

Efektivní výběr sedací soupravy ve 3 krocích

Máte doma stará okna? Vyměňte je za nová plastová!