Rádi vaříte lehkou kuchyni a chcete mít čerstvou bazalku stále po ruce, abyste ji mohli kdykoliv použít, anebo máte zkrátka rádi její vůni? Přečtěte si, jak pěstovat bazalku.

Základy pěstování bazalky doma

Pěstování bazalky v květináči nebo truhlíku je poměrně triviální.

Ideální místo a substrát

Bazalka si libuje na slunných místech, proto se jí v květináči na parapetu tak daří. Naopak, umístíte-li bazalku na příliš chladné místo s nedostatkem světla, riskujete napadení plísněmi.

Co se substrátu týče, panují dva názory,

první: že postačí i obyčejný a nepříliš výživný.

A druhý, ke kterému se doporučujeme přiklonit pokud chcete, aby vám bazalka co nejvíce prosperovala, nehledě na to, že pěstujete v květináči, který upřednostňuje použití kvalitního, výživného a dobře propustného pěstebního substrátu, doplněného o perlit, který zajistí jeho provzdušnění.

 

Hnojení a zálivka

Pokud se rozhodnete bazalku hnojit, pak Ideálně každé dva týdny vhodným tekutým hnojivem.

Tipy na hnojivo na bylinky:

 

Bazalka roste poměrně rychle, proto ocení bohatou zálivku. Pokud jde o interval, jednoduše zalévejte tak často, aby nebyl substrát nikdy suchý, ale zároveň ani přemokřený. Zaléváme nejlépe odstátou vodou, nikoliv přímo do substrátu, ale do misky.

Podle uvážení můžete při zalévání aplikovat také:

Biocin-FKS Spray pro kuchyňské bylinky 500 ml (na heureka.cz za 139 Kč), který ošetřuje a podporuje růst bylin, zároveň i zvyšuje odolnost vůči přesušení a přemokření. A jako bonus zvýrazňuje aroma i chuť jím ošetřených bylinek.

Výsev

Pokud si nedonesete z obchodu již vzrostlou bazalku nebo předpěstované klíčky, ale naopak se chcete pustit i do vlastní výsadby, jednoduše vysajte menší množství semen do připraveného truhlíku či květináče, pak je zlehka prstem zatlačte do substrátu a pravidelně zalévejte.

Z vícero semen se většinou uchytí více než jedno, jakmile tedy bazalky mají již pár lístečků a výšku kolem 4-6 cm, může jim být v květináči těsno, pak je na čase buďto ponechat si jednu a ostatní jednoduše vytrhat, případně je opatrně přesadit do samostatných truhlíků, pokud máte za oknem dost místa.

Už víte, jak pěstovat bazalku v květináči? Přečtěte si také:

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí se hlásí o slovo a stále více času trávíme venku

Jak zvelebit svůj domov a udělat ze zahrady ráj? Využijte okrasné kameny!

Sezóna sekání trávníku se blíží. Už víte, jakou si pořídíte sekačku?

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Bylinky na zahradě