Téměř každý už několikrát vyměňoval žárovky v bytě, v domě nebo v kanceláři. Světlo je taková neviditelná součást našeho života, bez kterého to prostě nejde. Praskne vám žárovka, vymontujete jí, dojdete do prodejny se svítidly a zjistíte, že se klasické žárovky už nevyrábí a v regálu mají jen „ledky“. LED žárovka je oproti klasické vláknité žárovce po všech směrech výhodnější. Jen je potřeba vybrat vhodnou barvu světla do prostředí, které osvětlujete.

Nejpoužívanější je patice E27

V první řadě je důležité zkontrolovat a popsat patici žárovky. Nejlépe vyfotit či donést starou do prodejny, kde už vám poradí. Nejpoužívanější jsou dnes patice E27 (velký edison). Tyto žárovky mají největší svítivost a patří do centrálních svítidel. Do lampiček a menších svítidel patří E14 (někdy také miňonka) a do bodových svítidel novější patice GU10, které jsou na 230v.

Barvu světla vybírejte podle prostoru

Nenechte se zmást a dobře zvolte barvu světla. Ta je pro ten výsledný efekt osvětlení v místnosti to nejdůležitější. Barva světla se značí v K (jako Kelvin) a jde o číslo od 2200 K do 6500 K. Čím menší číslo, tím je světlo žlutější. Naopak čím je číslo vyšší, světlo je studenější bílé.

Do všech interiérů doporučujeme pro pohodu a relax světlo od 2200 K do 3500 K. Pokud máte rádi hodně světla, jen zvolte vyšší výkon (počet W). Dnes musí každý výrobce uvádět přibližnou náhradu LED žárovky za klasické modely. Pokud potřebujete hodně světla, zvolte LED žárovky mezi 8-15 W.

4000 K je barva neutrální, ale již se řadí do pracovního světla. Je vhodná pro práci, tedy v kanceláři, v kuchyni, u pracovního místa, v provozech, halách apod. Čím vyšší číslo K, tím víc se blížíme k modrému světlu, které není pro lidský organismus žádoucí. Dnes již na toto téma běží řada studií, kde se ukazuje, že modré světlo (tedy kolem 5000-7500 K) způsobuje hormonální změny v lidském organismu, člověka udržuje v bdělosti a tělo si neodpočine.

Současné trendy LED žárovek

Dnes už dokážete LED žárovkou nahradit každý zdroj světla. Ledky se dají dobře stmívat a ovládat. Vychytávkou jsou LED žárovky, která stmívají nebo mění barvu světla jen pomocí obyčejného vypínače na stěně. Nemusíte tak tahat kabely nebo instalovat stmívače.

Pokud nechcete nic obyčejného, nabízíme velký výběr LED žárovek s matným nebo čirým sklem, anebo žárovky, které imitují staré vláknité žárovky – retro neboli Filament LED žárovky. V neposlední řadě je stále oblíbenější i obří žárovka, kterou zavěsíte na barevné textilní kabely a máte pěkné designové světlo.

Mohlo by se vám líbit:

Máte doma skladiště? Vestavěná skříň může být správnou volbou

O venkovní bazén pečujte pravidelně, nečistoty jsou všudypřítomné

Jak vybrat ideální lustry do kuchyně a jídelny

Rohová kuchyně skvěle ušetří místo

Čeká vás výměna střechy? Jděte na to chytře!

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody