Chcete si dopřát vlastní chutné avokádo? Vyzkoušejte pěstování avokáda z pecky doma v květináči.

Obsah článku: Výběr plodu a příprava | Pěstování | První plody

Avokádo: jak na pěstování z pecky

Výběr plodu a příprava

Prvním krokem při pěstování avokáda je výběr toho správného plodu. Měl by být měkký a pružný, tedy již spíše zralý. Najít jej chce ale trpělivost, protože většina dovážených plodů v obchodech je utržena ještě nezralá, pro pěstování nevhodná.

Jakmile máte výběr avokáda úspěšně za sebou, opatrně jej rozpulte tak, abyste přitom nepoškodili semeno, které následně vyjměte z dužiny a zbavte jejich zbytků s pomocí papírové utěrky.

Pěstovat avokádo je dále jednoduché, stačí vám k tomu jen větší květináč, který umožní kořenům se rozrůstat, a kvalitní propustný substrát.

Pěstování

Semeno avokáda zasaďte do hloubky cca 2-2,5 cm špičkou nahoru. Květináč umístěte poblíž topení, nebo na jakékoliv teplejší místo se stabilní teplotou kolem 22-25℃. V zimě by pak teplota neměla dlouhodobě klesnout pod 10℃.

Substrát udržujte stabilně vlhký, ideálně zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou. V žádném případě by však neměl být přemočený, aby nedošlo k uhnívání kořenů a žloutnutí listů. Pokud přeci jen žloutnutí listů zaznamenáte, takto postižené listy odstraňte a cca. 3-4 dny nezalévejte. Zalévání omezte také v zimě.

První plody

Pokud jste na začátku pěstování zvolili kvalitní plod a dopřáli avokádu správnou péči, očekávejte první plody cca ve 4-5 roce. Samotné dozrání avokádového plodu pak trvá cca 8 měsíců.

Přečtěte si také:

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit:

Teplé počasí prospívá mravencům, zbavte se doma jejich kolonií

[Galerie] Tento nádherný ekologický dům zvládli postavit za 6 týdnů

Jak se chránit před klíšťaty a encefalitidou

Víte, že na mytí laminátové podlahy je potřeba správný mop?

Výběr zahradní trampolíny od A do Z

Co byste měli vědět, než si pořídíte konferenční stolek do obýváku