gilbartolome

Dům na útesu připomíná hlavu draka

Sdílet:Share on FacebookTweet about this on Twitter

Dům na útesu, jak se tato rezidence ve španělském Madridu nazývá, je architektonický skvost situovaný přímo do skalního útesu. Designem připomíná hlavu draka ze Hry o trůny.
gilbartolome

Dům si u věhlasné firmy GilBartolome Architects nechala navrhnout mladá dvojice s cílem vybudovat na zakoupeném skalnatém pozemku se sklonem 42 stupňů nízkoenergetický dům s nezaměnitelným výhledem na Středozemní moře. Zároveň chtěl pár jeho stavbou poskytnout práci místním dělníkům a zlepšit ekonomickou situaci v lokalitě.

Dvoupatrový dům je z větší části vsazen do země. Cílem architektů bylo, aby co nejvíce splynul s terénem. Střecha je tvarována z betonu, svým tvarem kopíruje svažitý terén a krytinu tvoří zinek.

Stejně tak samotný interiér. Spodní patro tvoří velký obývací a jídelní prostor propojený s terasou s bazénem. Ostatní místnosti – včetně tří ložnic s proskleným balkónem – se nacházejí v horní části. Spodní část může díky své velké a otevřené ploše sloužit také jako jeviště/hlediště až pro 70 osob. Celková obytná plocha domu činí 210 m².
Nábytek byl vytvořen přímo na místě ze skelných vláken a polyesterové pryskyřice.

Video-prezentace stavby

Zdroj fotografií: GilBartolome Architects