Chaloupky našich babiček zdobila dřevěná okna, my máme moderní eurookna. Princip údržby je ale stále stejný, proto se před jarním úklidem inspirujte léty prověřenými radami.

O dřevěná okna a eurookna pečujte pravidelně. Čím déle budete údržbu zanedbávat, tím náročnější (a dražší) později bude. Úplně postačí, když si následujících 9 rad vezmete k srdci při pravidelném jarním a vánočním úklidu.

1) Počkejte si na správnou teplotu

Při péči o dřevěná okna a eurookna by venkovní teplota neměla klesnout pod 5 °C. Je to důležité především kvůli ošetřovací sadě.

2) Pořiďte si ošetřovací sadu na dřevěná eurookna

Ošetřovací (také udržovací) sada je pro péči o dřevěná okna zásadní. Skládá se většinou z čističe a balzámu, občas i hadříku. Zatímco ale hadřík můžete zvolit jakýkoli, výběr čističe a balzámu nepodceňte. Především balzám uzavírá mikrotrhliny a osvěžuje vzhled.

mamedum.cz_oknoplastik_cz_01

3) Otevřete všechna dokořán

Před samotným mytím a ošetřením všechna okna otevřete. Zjistíte, jestli kování funguje tak jak má a navíc vymetete nečistoty ze všech skulin.

4) Rámy a křídla omyjte mýdlovou vodou

Na dřevěná eurookna vždy používejte mýdlovou vodu nebo speciální čistič. Vyhněte se všem abrazivním čističům, které mohou poškodit lak. Stejná pravidla platí i pro okna z plastu.

mamedum.cz_oknoplastik_cz_02

5) Pokud najdete poškozený nátěr, opravte ho

Při správném a pravidelném ošetřování balzámem by měl nátěr vydržet beze změn dlouhá léta. Každé poškození je důležité co nejrychleji opravit, proto informujte výrobce nebo lak opravte svépomocí.

6) Aplikujte balzám

Postupujte podle návodu a po aplikaci balzám neotírejte a nechte působit.

7) Nechte dřevěná okna dobře oschnout

Čím déle, tím lépe. Po ošetření balzámem potřebuje dřevo dostatek času na regeneraci, proto mu dopřejte minimálně 30 minut.

mamedum.cz_oknoplastik_cz_03

8) Zkontrolujte, očistěte a seřiďte kování

Hned jak eurookna uschnou, můžete se pustit do kontroly kování. Buď se do ní pusťte svépomocí, nebo přivolejte odborníka. To platí zejména pro seřízení kování.

9) Na skla si vezměte ocet a staré noviny

Mytí skel je stejné pro dřevěná i plastová okna. Každý má svou vlastní taktiku, naše babičky ale nedaly dopustit na octovou vodu a staré noviny. Roztok octa a vody okna dokonale umyje a nenechává šmouhy, staré noviny pak skvěle vyleští.

Mohlo by se vám líbit:

4 kritéria, podle kterých vybrat odborníky na úklid firmy

Ideální rodinná dovolená? S karavanem na místě vašich snů

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě

Poslední šance požádat o kotlíkovou dotaci

Firma na zážitky zve k zážitkům po celé republice