Koncept kolaborativních robotů (respektive cobotů) vznikl v roce 1995 jako součást výzkumného projektu, v jehož čele stála nadace General Motors Foundation. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit bezpečné roboty, které by byly schopny pracovat po boku člověka. V současné době, tedy o více než dvacet let později, našly kolaborativní roboty uplatnění v mnoha výrobních továrnách. I přesto však spousta lidí stále neví, jak se liší cobot od robota. V následujících řádcích se proto podíváme na základní rozdíly mezi těmito dvěma stroji.

1. Cobot pracuje s člověkem, robot ne

Základním charakteristickým rysem klasického robota je, že pracuje naprosto sám, tedy je plně automatizován, a tak ke své činnosti nepotřebuje přítomnost člověka. Z bezpečnostních důvodů je robot buď obehnán plotem, nebo umístěn ve speciální kleci. Zatímco cobot je navržen tak, aby s člověkem spolupracoval a pomáhal mu s komplexními úkoly, které není možné plně automatizovat. Coboti (respektive coboty) například podávají pracovníkovi komponenty a pomáhají s přesnějšími montážními úkoly či kontrolou kvality.

2. Cobot provádí nebezpečné práce

Samozřejmě se najdou činnosti, které jsou pro člověka nejen náročné, ale také nebezpečné. Právě takové úkoly by měly převzít průmyslové roboty (jak se cobotům také říká), a tím pádem pracovník není nijak ohrožen. Cobot tedy namísto člověka vykoná práci se špičatými či příliš horkými komponenty, stejně tak zvládne i našroubování jednotlivých prvků v těžce přístupných místech. Znamená to tedy, že použitím cobotů se minimalizuje riziko pracovních úrazů. Současně se technici mohou zaměřit na méně náročné aspekty výroby.

3. Inteligentní a bezpečné chování

Cobot dokáže s člověkem plynule spolupracovat. Disponuje sofistikovanými senzory, které jsou schopny rozpoznat, jak daleko se od něj člověk nachází, a tím pádem je zajištěna maximální bezpečnost při práci. Uzavřené prostory a bezpečnostní oplocení nejsou potřeba, kdežto klasičtí roboti nejsou schopni rozpoznat, že se u nich nachází člověk.

4. Cobot je flexibilní a schopen se učit novým věcem

Coboty jsou snadno programovatelné. Pokud vezmeme v potaz tradiční roboty, tak ony vyžadují specializované programovací dovednosti, ale na rozdíl od nich coboty jsou schopny učit se samostatně. Uvedeme si příklad. Jakmile technik provádí s ramenem cobota určitý pohyb, tak cobot se ho naučí, a potom ho dokáže reprodukovat.

Co cobot, to jiný systém. Jsou i systémy, jimž stačí poskytnout instrukce bez kódování za pomoci grafického uživatelského rozhraní. Zaměstnanci, přestože nemají znalosti v programování, jsou tak schopni flexibilně přeprogramovat coboty a používat je na různé úkoly.

5. Cobot se dá použít kdekoliv

Kolaborativní roboty nejenže lehce přeprogramujete, ale i relativně snadno se využívají v různých bodech výrobního řetězce. Pracují v rozmanitých polohách – horizontální, vertikální i na stropě. Cobot je navíc i docela lehký, a tím pádem s ním může pracovat jen jedna osoba.

Jestliže hledáte specialistu na průmyslové roboty, obraťte se na předního výrobce Universal Robots, v jehož nabídce najdete hned několik modelů. Sáhnout můžete po robotu UR3/UR3E, UR5/UR5E nebo UR10/UR10E. Technologie postupují neustále kupředu, a tak je nejvyšší čas pustit je i do svých výrobních podniků. Automatizace je totiž blízká budoucnost. Společnost Universal Robots vám poskytne mimo jiné také školení, tudíž se naučíte stroje snadno ovládat a manipulovat s nimi. Podrobné informace nejen o firmě jako takové, ale také o jednotlivých produktech najdete na webové stránce universal-robots.com.

Mohlo by se vám líbit:

4 kritéria, podle kterých vybrat odborníky na úklid firmy

Ideální rodinná dovolená? S karavanem na místě vašich snů

Mobilní plachtové haly mají všestranné využití!

Nalezněte s námi ty nejúžasnější a architektonicky nejkrásnější kasina na světě

Poslední šance požádat o kotlíkovou dotaci

Firma na zážitky zve k zážitkům po celé republice