Možná toužebně sníte o dni, kdy dáte sbohem nájmu a nastěhujete se do vlastního domova. Ne vždy to však musí proběhnout hladce. Inspirujte se, jak se popasovat se třemi nejčastějšími komplikacemi, se kterými se lidé potýkají.

Už se vidíte, jak do nového domu či bytu nakoupíte nový nábytek, vymalujete si stěny svou oblíbenou barvou a do truhlíků pod okny zasadíte petúnie? Aby vaše zahnízdění v novém domově proběhlo co nejlépe, dejte si pozor na tyto věci.

1.) Nevýhodná hypotéka

Málokdo má dostatek úspor, aby si na svůj vyhlédnutý byt třeba v ceně 4 milionů korun nemusel brát žádnou hypotéku.

Podle analytiků firmy Porovnej24.cz, která porovnává ceny hypoték a dalších finančních produktů, však řada lidí k hypotéce přistupuje špatně. Mnozí chtějí mít celý proces za sebou co nejdřív, a proto zamíří do první banky, na kterou natrefí. Neuvědomují si, že hypoteční trh je poměrně široký a hypotéka, která je výhodná pro zaměstnance, nemusí být ideálním řešením pro živnostníka nebo třeba pro zájemce o alternativní typ nemovitosti.

Žadatel by si měl zjistit více informací o hypotečním trhu, aby našel nejvýhodnější úvěr na bydlení. Díky nalezení úvěru přímo na míru jeho potřebám může rovněž ušetřit nemalé peníze.

Tip! Porovnejte si výhodnost hypotečních úvěrů na Netfinance.cz. Vybrat si tu nejvýhodnější vám pomůže výpočet hypotéky online.

2.) Vady nemovitosti

Po nastěhování zkontrolujte, zda na nemovitosti nejsou výraznější vady. Mezi časté problémy patří například nerovné podlahy, problém s odtokem ve dřezu a umyvadle, nebo špatně provedené elektrické rozvody.

Podle zákona máte na reklamaci nemovitosti 5 let. Případné vady raději objevte hned při první prohlídce. Na co se zaměřit?

Vnímejte, zda v bytě nejsou zvláštní pachy (například pach hniloby, plísně). Projděte se po podlaze a prozkoumejte, zda v ní nejsou prohloubeniny a jiné nerovnosti. Vyzkoušejte, zda záchod bez problémů splachuje a zda funguje odtok ve vaně. Zaměřte se i na teplotu v bytě. Máte v něm pocit nepřirozeného chladu, přestože je venku slunečný teplý den? Toto může ukazovat na problémy s vlhkostí.

3.) Okolí nemovitosti

Kvalitu vašeho bydlení ovlivní i lokalita a sousedé. Můžete mít sebekrásnější byt, ale pokud o patro nad vámi bydlí skupinka punkerů, kteří pořádají třikrát do týdne hlučnou párty, asi vám to jedno nebude.

Proto při odchodu z prohlídky bytu neváhejte zazvonit na sousedovy dveře a promluvit si s nimi o situaci v domě, zda tady nebydlí nějací problémoví lidé.

Rovněž si projděte danou lokalitu a zjistěte, zda v okolí není nic závadného (například smradlavá továrna, pouliční kriminalita, hlučná diskotéka nebo ulice plná barů, před kterými postávají zvláštní existence).

Neškodí nahlédnout do územních plánů a zjistit, co zde vyroste v příštích letech. Přestože vám může připadat lokalita poklidná, možná se tu za dva roky plánuje stavba čtyřproudé dálnice, která vám povede přímo pod okny.

Přečtěte si také: 6 věcí, díky kterým bude váš domov vypadat luxusněji, než ve skutečnosti je

Mohlo by se vám líbit:

Vířivka na zahradě pro zdraví i pro zábavu

Větrání s rekuperací při rekonstrukci bytu

Letní přikrývky

Tepelné čerpadlo je levným zdrojem tepla pro domácnost

Hledáte dřevostavby Plzeň? My vám poradíme

Máte doma skladiště? Vestavěná skříň může být správnou volbou