pračka-pixaby

3 tipy, čím a jak vyčistit pračku

Sdílet:Share on FacebookTweet about this on Twitter

Správná údržba pračky prodlužuje její životnost. Předchází usazování vodního kamene, nepříjemnému zápachu, který se z ní může po čase linout… Víte, na co se při čištění pračky zaměřit?

pračka-pixaby

Čištění těsnění a nálevky

Na vyčištění dávkovače pracího prášku a těsnění bubnu si vystačíte s houbičkou a trochou jaru nebo jiného čistícího prostředku, s nimiž usazené nečistoty setřete.

Nevzpomeňte vyčistit filtr

Čištění filtru je zpravidla jednoduché, většinou stačí filtr vyjmout a prostě z něj usazené nečistoty odstranit. Vyjmutí filtru může být však pro jednotlivé typy praček různé, vše potřebné k tomuto úkonu proto najdete také v manuálu k vaší pračce. Čištění filtru hrubých nečistot provádějte nejlépe alespoň dvakrát ročně.

Přečtěte si také:  JAK VYČISTIT ZČERNALÉ STŘÍBRO

Čištění bubnu

Zde záleží především na tom, jakých nečistot chcete pračkový buben zbavit. V případě, že chcete z bubnu odstranit plísně, dejte raději vždy přednost speciálním přípravkům, které jsou dostupné jak na internetu, tak v každé drogérii.

V případě usazenin a vodního kamene si však ve většině případů vystačíte se surovinami, které již máte doma – octem nebo jednou sodou.

Důležité je však to s intervalem čištění nepřehánět, totéž platí v případě dávkování:

  • Pokud se tedy rozhodnete čistit buben pračky octem, jednoduše do něj nalijte 2-3 šálky a spusťte prací cyklus.
  • Jestliže se pustíte do čištění bubnu jedlou sodou, nasypte jej pro změnu do přihrádky na prací prášek a opět nechat projít pracím cyklem. Opakujte přibližně jednou za půl roku, případně dle uvážení, ideálně však ne častěji než jednou za čtyři měsíce.