Lámete si hlavu, čím nejlépe vyčistit připálený hrnec? Máme pro vás tipy na osvědčené babské rady, ale i přípravky na čištění připálenin dostupné v obchodech.

Babské rady, jak umýt připálený hrnec

1. domácí metoda

Nejjednodušší metodou, jak vyčistit připálenin z hrnce je, stejně jako v mnoha jiných případech, kdy je třeba odstranit zuby nehty držící se zbytky jídla či nečistoty… sáhnout po osvědčeném prášku do pečiva:

Stačí do připáleného hrnce nalít trochu vodu a do ní vyspat obsah jednoho sáčku a nechat povařit. Jak dlouho, to záleží na velikosti a intenzitě připáleniny, zároveň nezapomeňte, že prášek do pečiva celkem rychle kypí a dost bublá, tak abyste pak kromě hrnce nemuseli důkladně čistit také sporák. Připálenina by se měla postupně začít sama odlupovat, takže ji pak stačí společně s vodou vylít a je to. Případně si s odlupováním posledních odolných zbytků pomozte například vařečkou.

2. domácí metoda

A co použít na připálený hrnec, když nemáte po ruce prášek na pečení? Vyzkoušejte Coca Colu! Byť nemusí být její účinek na obzvláště silné připáleniny stejně velký, funguje.

Postup je stejný jako u pečícího prášku, tedy nalijte do hrnce vodu, přidejte sklenku coca coly a přiveťe k varu, připálenina by se měla od hrnce uvolnit dostatečně na to, aby ji pak stačilo jen seškrábnout.

3. domácí metoda

A jak odstranit připáleniny z hrnce, které jsou skutečně silné? Pokud máte dost času, pomůže solný nálev.

Na rozdíl od předchozích metod je v tomto případě nutné provést odstranění připálenin z hrnce, co se dá, to odstraňte drhnutím s pomocí houbičky a běžného čistícícho prostředku na nádobí.

Poté do hrnce vlijte vodu a přiveďte k varu, potom přidejte půl kila až kilo soli a povařte. Následně hrnec odstavte ze sporáku a nechte jej tak, jak je celých 24 hodin, během této doby bude sůl působit na připáleniny. Až uplyne tato doba, znovu postavte hrnec na sporák a uveďte do varu, tentokrát již můžete například vařečkou opatrně odlupovat spáleninu z hrnce. Také můžete tento krok přeskočit, a jakmile sůl znovu povaříte, ji jednoduše z hrnce i s vodou vylít a hrnce dočistit ručně, každopádně, proč si to trochu neulehčit.

A jak vyčistit připálený kastrol, když nemáte po ruce nic výše uvedené nebo nedáte na babské rady?

Použijte na spálený hrnec speciální čistič na připáleniny:

  • BergHOFF odstraňovač připálenin 2v1 400 ml – odstraní připáleninu z hrnců a pánví, vhodný na všechny povrchy. (na heureka.cz od 210 Kč)
  • Trumil 450 ml – nejen na hrnce a kastroly, ale také na trouby a grily, pánve…, tedy takový levnější univerzální čistič. (na heureka.cz od 63 Kč)

Už víte, jak na připálené hrnce? Přečtěte si také:

 

Mohlo by se vám líbit:

Máte doma skladiště? Vestavěná skříň může být správnou volbou

4 kritéria, podle kterých vybrat odborníky na úklid firmy

O venkovní bazén pečujte pravidelně, nečistoty jsou všudypřítomné

Jak vybrat ideální lustry do kuchyně a jídelny

Čeká vás výměna střechy? Jděte na to chytře!

Podlahové topení je komfortní, ale má i nevýhody